2. prosince 2016 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Vejprty se připojí k Sasku, píše satirický web. Naštvalo to Čechy i Němce

Hraniční přechod Vejprty - Bärenstein. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hraniční přechod Vejprty - Bärenstein. | foto: MAFRA

VEJPRTY/PRAHA Na německém satirickém serveru 24aktuelles.com se ve čtvrtek objevila zpráva, že pohraniční město Vejprty se sloučí se sousední německou obcí Bärenstein. Připojilo by se tím tak ke spolkovému státu Sasko. Zástupce Vejprt ale článek naštval. „Jsme hrdí Češi,“ řekl městský tajemník Rostislav Velek. Podle jeho informací starosta Bärensteinu podá na web trestní oznámení.

„Je to jen logické vyústění naší dlouholeté dobré a úzké spolupráce s Vejprty,“ cituje server 24.aktuelles.com smyšlené vyjádření jednoho z nejmenovaných členů bärensteinské radnice. K němu přidává i reakci z české protistrany v níž stojí, že obě městečka mají stoletou jednotnou tradici a historii.

Vejprty odděluje od německé obce Bärenstein pouze hraniční potok Polava.

Vejprty odděluje od německé obce Bärenstein pouze hraniční potok Polava.

Zástupci Vejprt, města z Ústeckého kraje, ale tvrzení, že by se chtěli odpojit od České republiky razantně odmítají. „Nikdy o tom nepadlo ani slovo. Naopak jsme hrdí na to, že jsme v Česku a tak budeme fungovat i nadále,“ řekl serveru Lidovky.cz městský tajemník Rostislav Velek.

Češi v zajetí sociálních bublin

24aktuelles.com

Server 24aktuelles.com je zábavná stránka plná fiktivních zpráv, jejichž obsah má pouze pobavit. Podle autorů by v žádném případě neměly být brány vážně nebo jako seriózní zdroje informací.

Vejprty a Bärenstein mají shodně téměř tři tisíce obyvatel. Opticky tvoří jeden územní celek, který rozděluje hraniční potok Polava. Městečka, ležící za hřebeny Krušných hor, sdílejí společné centrum a tržiště, financované z prostředků Evropské unie. Využívají stejnou kanalizaci i vodovodní a elektrickou síť. České děti chodí do Bärensteinu do školy a Němci ve Vejprtech zase tankují palivo do svých automobilů.

Slavnostní zahájení stavby společného česko-německého centra v roce 2011.
Ve Vejprtech jsou názvy vyvedené v češtině i němčině.

„S naší německou partnerskou obcí máme nadstandardní vztahy. Děláme společné projekty, kulturní a sportovní akce. Že bychom chtěli přistoupit do Německa je ale hloupost. Naopak německý starosta říkal, že podá trestní oznámení, aby to dementoval,“ uvedl Velek. České město se podle něj zveřejněnou zprávou dále zabývat nebude, jelikož se objevila pouze na německém serveru.

Město Vejprty se nachází na západě Čech v Ústeckém kraji.

Město Vejprty se nachází na západě Čech v Ústeckém kraji.

Článek se ale okamžitě začal šířit na sociálních sítích. Vedle desítek Němců jej nasdíleli rovněž i Češi. Většina z uživatelů přitom netušila, že jde o takzvaný hoax, neboli podvodnou zprávu.

rsaRobert Sattler