Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Vejprty se připojí k Sasku, píše satirický web. Naštvalo to Čechy i Němce

Hraniční přechod Vejprty - Bärenstein. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hraniční přechod Vejprty - Bärenstein. | foto: MAFRA

VEJPRTY/PRAHA Na německém satirickém serveru 24aktuelles.com se ve čtvrtek objevila zpráva, že pohraniční město Vejprty se sloučí se sousední německou obcí Bärenstein. Připojilo by se tím tak ke spolkovému státu Sasko. Zástupce Vejprt ale článek naštval. „Jsme hrdí Češi,“ řekl městský tajemník Rostislav Velek. Podle jeho informací starosta Bärensteinu podá na web trestní oznámení.

„Je to jen logické vyústění naší dlouholeté dobré a úzké spolupráce s Vejprty,“ cituje server 24.aktuelles.com smyšlené vyjádření jednoho z nejmenovaných členů bärensteinské radnice. K němu přidává i reakci z české protistrany v níž stojí, že obě městečka mají stoletou jednotnou tradici a historii.

Vejprty odděluje od německé obce Bärenstein pouze hraniční potok Polava.

Vejprty odděluje od německé obce Bärenstein pouze hraniční potok Polava.

Zástupci Vejprt, města z Ústeckého kraje, ale tvrzení, že by se chtěli odpojit od České republiky razantně odmítají. „Nikdy o tom nepadlo ani slovo. Naopak jsme hrdí na to, že jsme v Česku a tak budeme fungovat i nadále,“ řekl serveru Lidovky.cz městský tajemník Rostislav Velek.

Češi v zajetí sociálních bublin

24aktuelles.com

Server 24aktuelles.com je zábavná stránka plná fiktivních zpráv, jejichž obsah má pouze pobavit. Podle autorů by v žádném případě neměly být brány vážně nebo jako seriózní zdroje informací.

Vejprty a Bärenstein mají shodně téměř tři tisíce obyvatel. Opticky tvoří jeden územní celek, který rozděluje hraniční potok Polava. Městečka, ležící za hřebeny Krušných hor, sdílejí společné centrum a tržiště, financované z prostředků Evropské unie. Využívají stejnou kanalizaci i vodovodní a elektrickou síť. České děti chodí do Bärensteinu do školy a Němci ve Vejprtech zase tankují palivo do svých automobilů.

Slavnostní zahájení stavby společného česko-německého centra v roce 2011.
Ve Vejprtech jsou názvy vyvedené v češtině i němčině.

„S naší německou partnerskou obcí máme nadstandardní vztahy. Děláme společné projekty, kulturní a sportovní akce. Že bychom chtěli přistoupit do Německa je ale hloupost. Naopak německý starosta říkal, že podá trestní oznámení, aby to dementoval,“ uvedl Velek. České město se podle něj zveřejněnou zprávou dále zabývat nebude, jelikož se objevila pouze na německém serveru.

Město Vejprty se nachází na západě Čech v Ústeckém kraji.

Město Vejprty se nachází na západě Čech v Ústeckém kraji.

Článek se ale okamžitě začal šířit na sociálních sítích. Vedle desítek Němců jej nasdíleli rovněž i Češi. Většina z uživatelů přitom netušila, že jde o takzvaný hoax, neboli podvodnou zprávu.

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

André Reinders | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!