Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Tuzemské zájemce aukce kmitočtů pro čtvrtou mobilní síť neláká

Mobilní telefon | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon | foto: Shutterstock

PRAHA Většina možných zájemců o provozování čtvrté mobilní sítě v Česku se do aukce kmitočtů pro vysokorychlostní připojení LTE příliš nežene. Odradily je podmínky aukce, které ve čtvrtek zveřejnil Český telekomunikační úřad. Svou účast nepředpokládají například společnosti Dial Telecom, Česká pošta nebo ha-vel internet. Nepřihlásí se zřejmě ani UPC. Vyplývá to z informací firem.

Stále se předpokládá zájem finanční skupiny PPF, která podmínky aukce nekomentovala, ale během připomínkového řízení k podmínkám aukce patřila k nejaktivnějším. O kmitočty se zřejmě utkají i všichni tři nynější operátoři Telefónica, T-Mobile a Vodafone.

Úřad prý nedává rovnou šanci
Podle místopředsedy představenstva Dial Telecomu Aleše Zemana to vypadá i po úpravě podmínek aukce na stejnou blamáž, jako dosud. "Při bližším pohledu do problematiky musí všichni vidět, že Český telekomunikační úřad zkrátka nedává vůbec rovnou šanci novému operátorovi přijít do ČR," dodal. Pásmo 1800 MHz vyhrazené pro nového operátora podle Zemana stačí pro pokrytí území z technického hlediska, ale ne z ekonomicko-podnikatelského.

ČTĚTE TAKÉ

Podobně reagoval i jednatel společnosti ha-vel internet Pavel Halfar. Podle něj nový operátor může vzniknout pouze za podmínky vyhrazení pásma 800MHz, které umožní pokrytí velkého území s nižším počtem vysílačů. "Vzhledem k tomu, že úřad nereflektoval tuto zásadní připomínku naší společnosti, aktuálně nepředpokládáme naši přímou účast v aukci," uvedl.

UPC se k aukci nevyjadřuje
Největší kabelová firma UPC se nechtěla k aukci vyjadřovat. Podle mluvčího Juraje Gerberyho platí dřívější vyjádření, že firma hledá vhodný model poskytování mobilních služeb k současné nabídce volání, televize a internetu v pevných sítích. V minulosti se UPC spíše zajímala o možnost vytvoření virtuálního operátora, který by si pronajímal síť od jiné společnosti.

AUKCE KMITOČTŮ

Aukci kmitočtů úřad formálně zahájil ve čtvrtek, zájemci se mohou do výběrového řízení hlásit do 10. září. Kmitočty v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz by měly být vydraženy do konce roku a jejich přidělení by mělo následovat v lednu.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!