2. ledna 2015 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Vězněné novináře z Al-Džazíry čeká v Egyptě nový proces

Televize Al-Džazíra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Televize Al-Džazíra | foto: Reprofoto

KÁHIRA Odvolací soud v Egyptě ve čtvrtek nařídil nový proces v případu trojice novinářů z katarské televizní stanice Al-Džazíra. Zatím ale zůstanou ve vězení. Loni v červnu byli odsouzeni k sedmi až deseti letům vězení za údajnou propagaci nyní zakázané islamistické strany Muslimské bratrstvo a za šíření nepravdivých zpráv o Egyptě.

Šéf káhirské redakce Al-Džazíry Mohamed Fadel Fahmy, který má kanadské i egyptské občanství, australský reportér Peter Greste a egyptský produkční Báhir Muhammad byli zatčeni v prosinci 2013. Stalo se tak několik měsíců po svržení islamistického prezidenta Muhammada Mursího, člena Muslimského bratrstva. Fahmy a Greste měli podle původního rozsudku za mřížemi strávit sedm let, Muhammad o tři roky déle kvůli držení munice.

ČTĚTE TAKÉ:

Novináři ve vězení zůstanou nejméně do nového procesu. V něm se rozhodne, zda budou propuštěni, řekl jejich obhájce. „Potřebujeme nějaký čas na to, abychom to zpracovali. Není to (rozhodnutí odvolacího soudu) tak dobré, jak jsme doufali,“ přiznala matka Petera Gresteho.

Proces s novináři v Egyptě se stal terčem kritiky po celém světě kvůli nerespektování svobody slova. Ochránci lidských práv upozorňují na to, že od předloňského července, kdy tehdejší šéf armády Abdal Fattáh Sísí svrhnul prezidenta Mursího, represí v Egyptě přibývá. Pád Mursího vedl ke zhoršení vztahů mezi Egyptem a Katarem, který Muslimské bratrstvo podporoval. Nicméně v poslední době se napětí mezi oběma zeměmi uvolňuje, a vzrůstají tak šance, že by se uvěznění novináři mohli dostat na svobodu, píše agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK