5. března 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Vláda bude jednat o zákazu hlasitých reklam

Sledování televize (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sledování televize (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Kabinet ve středu projedná poslaneckou předlohu, podle níž by tuzemské televize nesměly vysílat reklamu, teleshopping a označení sponzora více nahlas než ostatní pořady. Vláda v předběžném návrhu stanoviska označuje řešení problému, jak je navrhuje novela zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání, za problematické.

Stanovisko kabinetu je jen doporučující, o předloze rozhodnou poslanci. Na dodržování předpisu by podle návrhu dohlížela Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), která by vyhláškou stanovila technické záležitosti a podrobnosti zákazu.

ČTĚTE TAKÉ:


Televize by podle novely nesměly vysílat více nahlas ani znělky, které oddělují reklamu a teleshopping od ostatních částí vysílání. Sankce za prohřešek by mohla podle předlohy činil 10 000 až pět milionů korun.

Kabinet v návrhu stanoviska poukazuje na to, že předloha v rozporu s ústavními požadavky nevymezuje konkrétní věci, které by měly být vyhláškou upraveny. Návrh vyhlášky navíc není k novele připojený a není tedy jasné technické řešení záležitosti. Předpis by neměla podle předběžného stanoviska vydávat vysílací rada, která je nezávislým správním úřadem. Vláda bude mít pochyby i o možnosti ukládání pokut podle předlohy.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Česká televize podle dřívějšího vyjádření vítá snahu nastavit jasné parametry úrovně hlasitosti televizních reklam. Návrh ale údajně obsahuje mezery, které budou znamenat právní nejistotu. Zástupci TV Barrandov poukazovali na to, že divákovi se bude jevit zvuk při jeho "ořezání" zhoršený, respektive nevýrazný.

ČTK, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.