Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C skoro jasno Předplatné LN

15. července, od 9:00 hodin

Volba ředitele České televize

Sledujeme volbu nového ředitele ČT
16:43
Členové rady gratulují Jiřímu Janečkovi k jeho znovuzvolení generálním ředitelem ČT.
16:41
Aktivista Jan Šinágl protestuje, v sále vládne ticho.
16:40
Výsledky 3. kola hlasování: Jiří Janeček - 10 hlasů, Jana Kasalová 3 hlasy. Novým generálním ředitelem České televize se stává Jiří Janeček.
16:36
Všichni radní odvolili. Čeká se na výsledky.
16:30
Volba pokračuje. Jednotliví radní vhazují své hlasovací lístky.
16:28
Občanský aktivista Jan Šinágl si stěžuje na průběh voleb. Předseda rady Jiří Baumruk ho zklidňuje slovy: "Nejedná se o tiskovou konferenci, prosím posaďte se."
16:25
Přestávka se protáhla. Radní se pomalu začínají vracet na svá místa. Nervozita v sále stoupá.
15:45
Následuje půlhodinová přestávka. Pan Baumruk to nazval "dohadovacím řízením".
15:43
Pan předseda Rady ČT Jiří Baumruk se opravuje, prý byl špatně informován. Do 3. kola postupuje s Janečkem i kandidátka Jana Kasalová.
15:41
Výsledky 2. kola hlasování: Jiří Janeček - 9 hlasů, Jana Kasalová 3 hlasy. Následuje tedy 3. kolo, do kterého už postupuje pouze Jiří Janeček.
15:40
Všichni netrpělivě čekají na výsledky.
15:35
2. kolo hlasování bylo zahájeno.
15:27
Radní Helena Fibingerová po vyhlášení výsledků 1. kola volby generálního ředitele ČT. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny
15:26
Jana Bobošíková opustila s úsměvem prostory, ve kterých se volilo.
15:22
Výsledky 1. kola hlasování: Jana Bobošíková - 0 hlasů, Hynek Chudárek - 5 hlasů, Jiří Janeček - 12 hlasů, Jana Kasalová - 8 hlasů, Radomír Pekárek - 1 hlas. Do 2. kola tedy postupuje Jiří Janeček a Jana Kasalová
15:18
Tajná volba skončila, nyní následují sčítání hlasů.
15:14
Novináři a fotografové nyní stojí ve společném davu s kandidáty a pozorně sledují radní, kteří po jednom vhazují své lístky do urny
15:10
Tajná volba byla zahájena, volební urna leží na stole, kde seděli jednotliví kandidáti.
Milan Uhde hlasuje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny
15:03
Poslední kandidát Pekárek skončil. Nyní předseda Rady ČT Jiří Baumruk vyhlašuje tajnou volbu.

Kandidáti na ředitele/ku

Jana Bobošíková Jana Bobošíková
bývalá europoslankyně, v Č(S)T pracovala v letech 1989-1992 a 1994-1998, během televizní krize byla od prosince 2000 do února 2001 ředitelkou zpravodajství, 2001-2004 moderovala diskusní Sedmičku na Nově, loni byla kandidátkou KSČM na prezidentku republiky). Bobošíková navrhuje mimo jiné zrušit reklamu, televizi financovat ze státního rozpočtu či fondů EU a nechat ji kontrolovat "Úřadem pro kontrolu hospodářské soutěže"

Jiří JanečekJiří Janeček
od července 2003 generální ředitel ČT: Plánuje mimo jiné v televizi "zkvalitnit program" a lépe jej zacílit na menšiny, vytvořit prostor pro mladé a nezávislé tvůrce, posílit zpravodajství a víc ho regionalizovat, zlepšit výběr poplatků od diváků, vydělávat v rámci "nových obchodních příležitostí" či dokončit digitalizaci a přechod na HDTV.

Kandidátka Jana Kasalová.Jana Kasalová
bývalá ředitelka vlastní tvorby a programová ředitelka televize Prima. Mimo jiné spoluzakládala časopis Reflex. Byla reportérkou pořadu Na vlastní oči a dramaturgyní Tabu na Nově. O křeslo ředitele ČT se již neúspěšně ucházela: Považuje za nezbytné řešit tři oblasti, a sice skryté rezervy v hospodaření, řízení a strukturu programů (jednotlivým programům podle ní chybí zřetelnější profilace) a zpravodajské a publicistické priority

Jeden z kandidátů Hynek Chudárek Hynek Chudárek
výkonný ředitel a člen představenstva hudební stanice Óčko. Do ní přišel krátce po jejím začátku v roce 2002 a stal se jedním z akcionářů. Ve vedení televize zůstal i poté, co ji v roce 2005 ovládla společnost MAFRA. Před vstupem do médií působil ve firmě vyrábějící CD. Navrhuje "návrat k původnímu poslání ČT jako plnohodnotné instituce veřejnosti", od něhož se v posledních dvou letech údajně odchýlila a pustila se "do nesmyslné soutěže se soukromými televizemi o sledovanost". Podle Chudárka má vyrábět, nakupovat a zařazovat pořady do vysílání tak, "jak by to komerční televize z důvodu malého zisku nikdy neudělaly".

Kandidát Radomír Pekárek.Radomír Pekárek
někdejší šéf tehdy ještě neexistující digitální televize Barrandov. Požaduje, aby v případě televize veřejné služby "hospodaření se svěřenými prostředky bylo skutečně průhledné a ne sestavované ve smyslu překračování socialistických plánů". Volá po jasné programové profilaci jednotlivých kanálů. Pekárek volí cestu spolupráce s FAMU a svazy výkonných umělců.