Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

WikiLeaks chce znovu zveřejnit miliony tajných dokumentů

Julian Assange | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Julian Assange | foto: Reuters

STOCKHOLM Internetový server WikiLeaks dnes přislíbil, že brzy zveřejní informace o neupřesněném tématu, které budou sedmkrát obsažnější než 400.000 nedávno zveřejněných tajných dokumentů o válce v Iráku.

Informovala o tom agentura AFP. "Je na nás vyvíjen již několik měsíců silný tlak. Pomozte nám, abychom si zachovali sílu," píše WikiLeaks na svém webu a odkazuje na stránku, kam je možno posílat peníze.

Oznámení WikiLeaks přichází v době, kdy je na jejího zakladatele a šéfredaktora, Australana Juliana Assangeho vydán mezinárodní zatykač. Ten vydalo Švédsko v souvislosti s obviněním, že se Assange ve Švédsku dopustil znásilnění, sexuálního obtěžování a nedovoleného nátlaku.

Čtěte také

Assange spáchání jakéhokoli sexuálního deliktu ve Švédsku popírá. Nyní je mimo Švédsko a místo jeho pobytu není známo. Podle některých zdrojů se pohybuje mezi Švýcarskem a Británií.

WikiLeaks zveřejnila letos statisíce tajných dokumentů o operacích v Afghánistánu a Iráku. Vysloužila si za to ostrou kritiku Pentagonu. Šlo o zhruba 400.000 hlášení o vojenských akcích amerických vojáků od ledna 2004 do konce roku 2009. Dokumenty se týkají četných případů mučení, jehož se dopouštěly irácké síly, jakož i o více než 300 případů mučení, které údajně spáchaly koaliční síly. Americké ministerstvo obrany zveřejnění dokumentů označilo za "nejvážnější únik tajných vojenských dokumentů v historii".

Assange rovněž letos v létě ve Stockholmu slíbil zveřejnění 15.000 dalších vojenských dokumentů o válce v Afghánistánu. Ještě do konce roku mají prý být také zveřejněny citlivé dokumenty týkající se například Libanonu nebo Ruska.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...