Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

WikiLeaks zveřejní údaje o majitelích švýcarských kont

WikiLeaks | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy WikiLeaks | foto: Reuters

CURYCH Server WikiLeaks chce zveřejnit další interní data ze švýcarských bank včetně údajů o 2000 zahraničních majitelích bankovních kont v alpské zemi. Mají mezi nimi být prominenti podezřelí ze skrývání daňových úniků.

Bývalý švýcarský bankéř Rudolf Elmer, jenž patřil mezi první, kteří serveru poskytli utajované dokumenty ze švýcarských bank, slíbil, že WikiLeaks předá údaje o zahraničních majitelích švýcarských kont.

Server zveřejňoval data z bankovního sektoru ještě předtím, než se loni pustil do svých nejznámějších aktivit, jimiž je zveřejňování tajných informací o působení americké armády v Iráku a Afghánistánu a americké diplomatické pošty.

Elmer, jenž je ve Švýcarsku stíhán za porušení bankovního tajemství, chce další data kontroverznímu serveru předat přímo na tiskové konferenci v Londýně, informoval švýcarský list Der Sonntag.

Elmer nedělníku řekl, že předá dva kompaktní disky obsahující jména a podrobnosti o účtech asi 2000 klientů, včetně prominentů z byznysu, kultury a také zhruba 40 politiků. Údaje se týkají multimilionářů, mezinárodních společností i hedgeových fondů z několika zemí včetně Spojených států, Německa a Velké Británie.

"Dokumenty ukazují, že se skrývají za bankovním tajemstvím, pravděpodobně aby se vyhnuli placení daní," řekl Elmer týdeníku. Bývalý bankéř, jenž dostal v roce 2002 výpověď od finančního ústavu Julius Baer, vyjádřil pochopení pro to, že WikiLeaks zřejmě údaje na internet neumístí hned.

Dokumenty totiž podle něj musí projít ověřením pravosti.

Data podle Elmera pocházejí z nejméně tří finančních institucí včetně banky Julius Baer a pokrývají období mezi lety 1990 a 2009. Elmer dříve řídil aktivity banky Julius Baer na Kajmanských ostrovech.

Švýcarsko v posledních letech čelilo mezinárodnímu tlaku na uvolnění režimu důsledného bankovního tajemství, které prý umožňovalo cizincům vyvádět do alpské země peníze z krácení daní. Švýcarsko slíbilo, že při jejich stíhání bude více spolupracovat. Minulý rok například souhlasilo s předáním údajů o zhruba 4450 klientech banky UBS Spojeným státům.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

https://www.emimino.cz/clanky/bepanthen-pecovat-chranit-milovat-pro-spokojenost-tech-nejmensich/
https://www.emimino.cz/clanky/bepanthen-pecovat-chranit-milovat-pro-spokojenost-tech-nejmensich/

Mast Bepanthen Baby je každodenní pomocník pro miminko i pro vás. Díky panthenolu a mandlovému oleji poskytuje trojitou péči – přirozeně...