8. srpna 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Opice se sama vyfotila. S Wikipedií se o snímek pře majitel foťáku

Autoportrét opice, o který se s Wikipedií soudí fotograf. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autoportrét opice, o který se s Wikipedií soudí fotograf. | foto: WikimediaReprofoto

NEW YORK Britský fotograf přírody, který pořídil slavný "autoportrét" indonéské opice, se nyní marně domáhá autorských práv ke snímku zveřejněnému internetovou encyklopedií Wikipedia.

Její provozovatelé odmítají fotografii smazat s tím, že makak stiskl spoušť sám a náleží mu tedy autorská práva. Fotograf si však stěžuje na ušlý zisk a mediálně sledovaný případ zřejmě podle deníku The Telegraph dospěje až k soudu.

ČTĚTE TAKÉ:

Do té doby nepříliš známý fotograf David Slater získal snímky v Indonésii, kde se v roce 2011 snažil zachytit život makaků chocholatých. Jedna z opic mu v nestřežené chvíli sebrala foťák a začala si s ním hrát s ostatními členy skupiny.

"Docela nezbedně skákaly okolo mého vybavení a vypadalo to, jako by pózovaly pro fotku, když jedna zmáčkla spoušť," popisoval po návratu do Evropy Slater, jemuž tehdy fotografie přinesly celosvětovou publicitu.

Opice fotografovi sebrala foťák a vyfotila se.

Opice fotografovi sebrala foťák a vyfotila se.

Mezi desítkami nepoužitelných snímků objevil i několik perel, které se dostaly do mnoha světových médií. Wikipedia je zařadila do fondu volně použitelných snímků nazvaného Wikimedia Commons, kde jsou spolu s více než 20 miliony dalších obrázků a videí.

Autorská práva náleží opici

Slater se opakovaně domáhá jejich odstranění, neboť prý porušují jeho autorská práva. Za cestu do Indonésie a vybavení dal údajně téměř 10.000 liber (přes 320.000 korun), které by si případným prodejem práv k fotce chtěl vydělat zpět.

Ve Spojených státech sídlící společnost Wikimedia sice před časem snímky smazala, poté je však znovu publikovala s odůvodněním, že autorská práva náleží opici. Ta proti použití autoportrétu námitky neměla.

Slater proto nyní chystá žalobu o ušlý zisk. "Pokud to fotila opice, vlastní práva ona, ne já, to je jejich základní argument. Neuvědomují si ale, že to musí rozhodnout soud," prohlásil fotograf.

Lidovky.cz, ČTK