Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Z1 se rozloučila s šéfem zpráv Hanslíkem. Přijde i o Tachecí?

Barbora Tachecí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barbora Tachecí | foto: František VlčekLidové noviny

PRAHA Úsporná opatření v digitální televizi Z1, zaměřená především na personální náklady, se nevyhnula ani nejvyššímu managementu. Funkci ředitele zpravodajství opustil Hanuš Hanslík. Napsal to server E15.cz s tím, že Hanslíka střídá dosavadní moderátorka Jana Víšková.

Z televize již na počátku roku odešel ředitel techniky a výroby Vít
Novotný, kterého propouštěl ještě Martin Mrnka, předchozí generální ředitel, dnes už bývalý. Mrnku totiž na na konci června na nejvyšším postu nahradil Zdeněk Šámal.

Toho vlastník a investor stanice, finanční skupina J&T, najal, aby snížil provozní náklady ještě razantněji, než to dosud. Znatelně totiž klesly výdaje inzerentů do televizní reklamy, první rok navíc poznamenaly masivní investice do technologie i do programu.

Loňské hospodaření Z1 (stanice začala vysílat v červnu 2008) tak skončilo se ztrátou stovek milionů korun, letošní ztráta by mohla podle nedávného vyjádření investora činit zhruba dvě stě milionů.

Vlastník ji chce co nejnižší. Proto televize propouštěla už na přelomu roku, na jaře Mrnka snižoval personální náklady o dalších devět procent.

"Musíme dál šetřit, jít o několik desítek procent dolů, a to i po úsporných opatřeních, která se dělala na začátku roku," přiblížil nynější plán Zdeněk Šámal minulý týden v rozhovoru pro Strategii.

"Propouštět musíme. Největší náklady jsou personální a celkové náklady musíme snížit o desítky procent," doplnil Šámal. "Musím s méně lidmi vyrábět kvalitní program. To je mé zadání."

Podle svých slov Šámal omezí počet "specifických publicistických programů, které vyžadují početné personální zázemí" a v programu dá prostor hlavně "ekonomickému a finančnímu zpravodajství".

Tachecí, tvář Z1, vyjednává s Primou

Jeden konkrétní publicistický pořad by ale Zdeněk Šámal na obrazovce rád ponechal, a to večerní Interview Barbory Tachecí. Půlhodinový rozhovor, který Z1 vysílá každý všední den od půl desáté, patří k nejsledovanějším pořadům stanice.

Zda ale bude na podzim pokračovat, záleží na rozhodnutí Tachecí. Ta podle Blesku totiž nyní vyjednává s televizí Prima, která by ji chtěla angažovat.

"S Barborou Tachecí skutečně jednáme. V tento moment je ale předčasné konkretizovat pozici, na kterou by nastoupila," řekla bulváru mluvčí Primy Jana Kocová

Zda se Tachecí s Primou skutečně dohodne, a jestli to bude znamenat i její odchod s obrazovky Z1, se má rozhodnout příští týden, až ji skončí dovolená. "Dohodli jsme se s Bárou, že si řekneme po dovolené," řekl LN šéf Z1 Zdeněk Šámal.

Jak LN řekl generální ředitel Primy Marek Singer, jednání s Tachecí iniciovala Prima, a nabídla ji, zda nechce vystupovat v pořadu, o jehož podobě s ní teď vyjednává. "Je to na úrovni konceptu," uvedl Singer.

Pokud by se s Barborou Tachecí dohodl, nechtěl by, aby zároveň dál vystupovala na jiné televizi, moderátorka by tak ze Z1 odešla.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Ledovka v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Ledovka v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Ledovka v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....