Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Za fotku mrtvého syna v novinách potvrdil NS rodičům náhradu újmy

Soud (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRNO Nejvyšší soud (NS) definitivně potvrdil náhradu nemajetkové újmy rodičům za zveřejnění fotky jejich zemřelého syna v deníku Šíp. Záběr zobrazoval mimo jiné ohořelé tělo chlapce, který zahynul při dopravní nehodě. Každý z rodičů podle pravomocného rozsudku získal 50 000 korun za zásah do práva na soukromí.

Tutéž kauzu NS zkoumal už v roce 2008, kdy jedním z průlomových verdiktů naznačil, že médiím hrozí vysoké postihy za zveřejnění drastických záběrů lidí, kteří zemřeli při neštěstích.

Kauza se odvíjí od ledna 2006, kdy syn žalobců zahynul při havárii. Deník Šíp fotografie z nehody zveřejnil jak na internetu, tak v tištěném vydání.

Rodiče požadovali omluvu a náhradu milion korun pro každého z nich.

Případem se jako první zabýval Krajský soud v Českých Budějovicích. Přiznal každému nárok na 100 000 korun, které měl vyplatit vydavatel Šípu, společnost Vltava-Labe-Press. Vrchní soud však v odvolacím řízení rozhodnutí zrušil a nároky rodičů zcela zamítl. Jejich újma je prý pouze subjektivní.

Poté do případu na podnět rodičů poprvé zasáhl Nejvyšší soud a vrátil případ k vrchnímu soudu. NS tehdy označil zveřejnění fotografií za zcela neopodstatněné a zdůraznil význam piety k mrtvým a ohleduplnosti k pozůstalým.

"Je zřejmé, že přes smrt fyzické osoby dále přetrvávají rodinná pouta ve formě piety, respektive kultu, přičemž jejich význam je nepopiratelný," uvedl v rozhodnutí senát s předsedou Pavlem Pavlíkem. Necitlivé zveřejnění podobných snímků podle soudců zasahuje do práva na pietu, a tím i do soukromí rodičů, kteří pak mohou žádat omluvu či náhradu podle občanského zákoníku.

V novém řízení vrchní soud přiznal každému z rodičů 50 000 korun.

Konstatoval, že dotčené snímky jsou skutečně drastické, přičemž jejich uveřejněním došlo k neoprávněnému zásahu do práva na soukromí, jehož součástí je právo na pietu. Tentokrát podalo dovolání k Nejvyššímu soudu vydavatelství Vltava-Labe-Press. Poukázalo na vzájemný konflikt práva na ochranu osobnosti s právem na informace. NS ale verdikt potvrdil a uvedl, že vrchní soud správně zohlednil předcházející verdikt v téže kauze.

Případem se v minulosti zabýval i Syndikát novinářů. Rodiče se na komisi obrátili se stížností. "Skutečně jsme jim dali za pravdu, že v tomto případě nejde o žádný veřejný zájem a že byli jako rodina tímto silně traumatizováni," řekla ČTK v roce 2008 předsedkyně komise Barbora Osvaldová.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....