Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Metrostav v kostce: Blanka, dostavba Temelína a nejnověji i kauza Rath

Ekonomika

  10:38aktualizováno  18:45
PRAHA - Málokterá česká stavební firma se může pochlubit ročními tržbami přes 20 miliard. Podle výroční zprávy se Metrostavu takto daří už pět let po sobě. A přestože pro něj byl rok 2012 podle čistého zisku nejhorší (jen necelá půl miliarda), vyšplahala se průměrná mzda ve firmě s třemi tisíci zaměstnanci na 45 tisíc korun.

Metrostav foto: ČTK

Metrostav na sebe v poslední době upozornil hlavně v souvislosti s výstavbou tunelu Blanka v Praze. Média zmínila Metrostav i v souvislosti s razií v Národním hřebčíně v Kladrubech, v níž policie obvinila 13 lidí ze zmanipulování zakázek.

VÍCE K TÉMATU:

Mnohamiliardový obrat Metrostavu pravidelně plní věřejné peníze. Jen za aktivitu kolem Blanky vyinkasuje firma od Prahy necelých 18 miliard. Dalších více než 8,5 miliardy pak doputuje na účet společnosti od dopravního podniku za výstavbu trasy metra A z Dejvic do Motola. Výroční zpráva firmy se také chlubí takřka pětiprocentním podílem na stavebním trhu. Kromě toho vylepšuje hospodaření i na projektech v cizině. Její raziči dělali třeba na traťových tunelech v Helsinkách.

Dostavba elektrárny Temelín

Metrostav má navíc eminetní zájem na tom, aby nepadla pod stůl dostavba jaderné elektrárny v Temelíně. Jako další české firmy už totiž podepsala s americkým Westinghousem smlouvu o "dodávce stavebních prací", což podle ředitele projektu dostavby Temelína Petra Procházky tvoří téměř 30 procent z odhadovaných celkových investic. Pro připomenutí: hovoří se o tom, že Temelín bude zakázka za 200 až 300 miliard.

Jen v roce 2012 dokončila firma na 27 staveb. Mezi jinými: protipovodňová opatření v Lovosicích, rekonstrukce technologických tunelů Národního divadla či Depozitář Národní knihovny v Praze, nemocnici v Kolíně, pavilon akutní medicíny a centrální vstup nemocnice v Karlových Varech, přestavba domova pro seniory v Kladně, plzeňský stadion ve Štruncových sadech, revitalizace náměstí v Čelákovicích nebo přístupové tunely Kalasatama ve finských Helsinkách. Dalších osmatřicet staveb pak v minulém roce firma rozestavěla, případně zahájila.

Autor: