Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mezi výrobci rakví zuří válka, posílají se navzájem do insolvence

Ekonomika

  10:37
PRAHA - Mezi výrobci rakví v posledních měsících padají obvinění z nekalých obchodních praktik. Důvodem jsou údajně vykonstruovaná insolvenční řízení vůči dvěma předním tuzemským producentům rakví, kteří z útoku obviňují konkurenci a podali kvůli tomu už i trestní oznámení.

Ilustrační foto foto: ČTK

Vyplývá to z dokumentů, které na svých internetových stránkách zveřejnilo Sdružení pohřebnictví v ČR. Soud insolvenční návrhy na výrobce rakví na konci roku 2009 zamítl.

Situace se vyhrotila v závěru loňského listopadu, kdy spediční firma Transportes y Excavaciones Hermanos Espinosa podala insolvenční návrhy na výrobce rakví Moser Legno Pelhřimov a Setora Počátky. Firmy shodně tvrdí, že společnosti Transportes y Excavaciones Hermanos Espinosa nic nedluží, protože s ní neobchodovaly. Vyjádření Transportes y Excavaciones Hermanos Espinosa se ČTK nepodařilo získat.

Falešná faktura
Jednatel firmy Setora Josef Třešňák v dopise adresovaném obchodním partnerům upozornil, že insolvenční návrh byl podán na základě falešné faktury. "S touto firmu jsme nikdy nebyli v žádných obchodních vztazích a jediná věc, kterou jsme o ní zjistili, je její prostorová i personální blízkost k jisté konkurenční firmě, která se od letošního roku (2009) bezúspěšně snaží prosadit na českém trhu," uvedl.

Stejně se brání i jednatel Moser Legno Petr Petrů. "Celou záležitost jsme předali našim právníkům a zároveň jsme podali na výše uvedenou firmu (Transportes y Excavaciones Hermanos Espinosa) trestní oznámení," podotkl.

Soud oba insolvenční návrhy v závěru loňského roku zamítl. "V posuzované věci soud konstatoval, že navrhovatel nedoložil ani existenci své splatné pohledávky vůči dlužníkovi, ani neosvědčil existenci úpadku na straně dlužníka," stojí v rozhodnutí Krajského soudu v Českých Budějovicích ohledně zamítnutého insolvenčního návrhu na firmu Moser Legno.

Insolvenční řízení se společností Setora soud zrušil kvůli tomu, že firma Excavaciones Hermanos Espinosa včas nesložila zálohu 50.000 korun na náklady řížení.

Stopy vedou do Prahy
Sdružení pohřebnictví v ČR upozornilo na to, že pohřebním službám byl v závěru loňského roku rozeslán dopis od údajného Insolvenčního a exekučního úřadu Praha. Dopis obsahoval lživé informace o insolvenčních řízeních vůči společnostem Moser Legno a Setora, kvůli kterým prý nemohly prodávat rakve.

Insolvenční a exekuční úřad Praha ovšem není na seznamu Exekutorské komory a tato společnost nefiguruje ani v obchodním rejstříku, což svazu potvrdil právník Exekutorské komory. "V souvislosti s falešnými dopisy od exekutorského úřadu bylo podáno trestní oznámení na neznámého pachatele orgánům činným v trestním řízení," uvedli zástupci firmy Moser Legno.

Podle informací, které ČTK získala od důvěryhodného zdroje obeznámeného se situací v tuzemském pohřebnictví, kauzu rozpoutala nejmenovaná pražská společnost, která se snaží na tuzemském trhu prosadit s rakvemi dováženými ze zahraničí. Pomocí insolvenčních návrhů prý chtěla oslabit pozici dvojice tuzemských výrobců a díky tomu zvýšit podíl na českém trhu.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat