Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Microsoft si stěžuje na službu Google+, není jediný

Ekonomika

  15:15
BRUSEL - Americká softwarová společnost Microsoft a několik dalších firem si u Evropské komise stěžují na službu Google+. Tvrdí to zdroje agentury Reuters, podle nichž chtějí stěžovatelé dosáhnout toho, aby EK vyšetřování Googlu rozšířila.

Microsoft foto: ČTK

Francouzský úřad na ochranu osobních údajů pak sdělil, že nová pravidla na ochranu soukromí, která teď Google zavádí, mohou být v rozporu se zákony EU.

Postoj Microsoftu naznačuje, že rivalita mezi oběma technologickými giganty narůstá. Stěžovatelé podle zdrojů vyjádřili obavy neformálně, není tedy jasné, o co přesně jde. Vzhledem k citlivosti celé záležitosti zdroje nechtěly o podrobnostech hovořit. Brusel zprávu nekomentoval a Microsoft uvedl, že ke spekulacím se nevyjadřuje.

Google+

Služba Google+ je relativně novou platformou, která má Googlu pomoci proniknout mezi takzvané sociální sítě, jejichž obliba narůstá. Z tohoto pohledu je Google+ konkurentem hlavně pro společnost Facebook, která má na tomto trhu dominantní postavení.

Google, který funguje jako nejpopulárnější internetový vyhledávač, službu Google+ spustil loni v červnu. Na trhu se tak vedle Facebooku setká i s poskytovateli dalších podobných služeb, jako je třeba Twitter.

Google chce konkurovat Facebooku novou službou Google+

Google se s problémy potýká i doma, tedy ve Spojených státech. Americká Federální komise pro obchod (FTC) už delší dobu firmu vyšetřuje kvůli jejímu vyhledávači, podle informovaných zdrojů vyšetřování v lednu rozšířila právě i na službu Google+.

Microsoft minulý týden požádal Evropskou komisi, aby vstoupila do patentového sporu se společnostmi Google a Motorola Mobility. Microsoft Motorolu obvinil, že nastavuje příliš vysoké poplatky za to, že Microsoft může její patenty využívat ve svých aplikacích. Regulační orgány v EU i v USA už přitom souhlasily s tím, aby Google společnost Motorola Mobility převzal.

Na Motorolu si stěžuje i další americká společnost Apple. Ta regulační orgány v EU požádala, aby proti Motorole zahájil správní řízení za způsob, jakým uděluje licence ke svým patentům.

Ochrana osobních údajů

Co se ochrany osobních údajů týče, Google o nových pravidlech na ochranu soukromí s velkou pompou informoval v lednu. Pravidla vymezují, jak může Google nakládat s kvanty osobních údajů, které získává prostřednictvím svého vyhledávače, e-mailu a dalších služeb. Unijní úřady na ochranu osobních údajů se dopadů nové politiky Googlu obávají, a proto se obrátily na francouzský regulační úřad CNIL, aby tyto dopady prozkoumal.

ČTĚTE TAKÉ:

Úřad CNIL oznámil, že podle jeho předběžné analýzy nová pravidla Googlu nesplňují požadavky evropské direktivy o ochraně dat. Úřad zároveň sdělil, že způsob využití získaných dat Google vysvětlil vágně a jeho vysvětlení bylo nesrozumitelné i pro lidi, kteří se problematice ochrany osobních dat věnují profesionálně.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat