Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Microsoft možná bude platit 3 mil.eur denně

Ekonomika

  14:32
Brusel - Evropská komise zvýší strop pro denní pokutu americké firmě Microsoft na tři miliony eur, pokud firma nebude nadále respektovat její rozhodnutí. Komise je toho názoru, že americký softwarový gigant dosud nenaplnil její rozhodnutí z roku 2004, podle nějž podnik zneužil dominantní pozici na trhu.

Komise chce zvednout Microsoftu pokutu foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Dosud se hovořilo až o dvou milionech eur za den. Uvedl to dnes nejmenovaný diplomatický zdroj a sama komise se k tomu odmítla vyjádřit. Komisařka EU pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová minulý týden uvedla, že si nedovede představit jiný výsledek řízení než pokutu. Komise v roce 2004 dospěla k závěru, že Microsoft zneužil téměř monopolní pozice programu Windows na trhu operačních systémů pro osobní počítače a že rivalům včetně výrobců takzvaných skupinových serverů konkuroval neférově.

Tyto servery jsou napojené na osobní počítače a slouží při tisku či napojení osobních počítačů na síť. Komise Microsoftu nařídila předat rivalům dostatečné informace, aby mohli napojit servery na PC s Windows a nemuseli přitom používat serverový software od Microsoftu. V listopadu 2005 komise uvedla, že Microsoft hrozbu sankce neodvrátil a že se musí podřídit jejímu rozhodnutí do 15. prosince 2005, nebo ho čeká pokuta až dva miliony eur denně. Microsoft podle komise požadavek do konečného termínu nesplnil. Komise má ve středu určit výši denní pokuty, která se bude počítat od 15. prosince, řekl již dříve jiný informovaný zdroj. O té doby, co komise pohrozila pokutou, podnik začal rychle pracovat na tom, aby jejím
požadavkům vyhověl.

Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat