Z části jde o odpad, ale podstatný díl tvoří i zboží, kterému končí spotřební lhůta, ale je nezávadné. Pokud by však firmy chtěly prošlé potraviny někomu darovat, musely by z nich zaplatit DPH. Proto raději jídlo vyhazují.
Milion tun je však odhad, přesné množství potravin, které prodejci vyhazují, v zemi nikdo neeviduje. "Odvozujeme to z čísel, která někteří kolegové vypátrali ve Velké Británii nebo na Slovensku, protože třeba Slováci to sledují pečlivěji a došli k sumě 300 tisíc tun odpadu potravinářského původu," říká Fabrice Martin-Plichta, předseda České federace potravinových bank.
Zčásti jde o nepoužitelné zbytky, jídlo nahnilé či prošlé. Zčásti jde však také o výrobky, kterým pouze vypršela doba minimální trvanlivosti, což automaticky neznamená horší kvalitu. Přesto jsou již téměř neprodejné.
Infografika |
Právě tyto potraviny by mohly využít nejrůznější charitativní organizace a nadace. Ze zmíněného milionu tun se k nim ale dostane něco málo přes tři setiny procenta.
Nevyužitá výjimka na DPH
Pokud by řetězce chtěly, potravin by šlo rozdat mnohem více. Odborníci se shodují, že hlavní důvod, proč tak nečiní, je nutnost odvést z darů DPH.
"Kdyby chtěl dárce darovat potraviny za deset tisíc korun, pak zaplatí 10 procent DPH, tedy tisíc korun. Když tyto potraviny zlikviduje, DPH neplatí, ztrátu si odepíše do daňových nákladů a tím si ještě sníží daňový základ pro daň z příjmů právnických osob. Takže stát od něho stejně nic nedostane, zatěžuje se životní prostředí a hladoví dál hladoví," vysvětluje Ilja Hradecký, předseda sdružení Naděje, které například pomáhá lidem bez domova.
Ministerstvo financí prý žádné výjimky neplánuje, není to ostatně ani možné. "Domníváme se, že by tato výjimka mohla být v rozporu s evropskou směrnicí o DPH, kterou jsme vázáni. Nejsme si vědomi, že by existovala možnost požádat o výjimku," prohlásil Ondřej Jakob, mluvčí ministerstva financí.
Ve skutečnosti však tato výjimka existuje, vyjednalo si ji 13 států EU. "Potvrzujeme, že některé členské státy dodání zboží zdarma nezatěžují DPH," uvedl Petr Toman, daňový specialista z poradenské firmy KPMG. Dvě země tuto výjimku zavedly dokonce celkem nedávno - Polsko v roce 2008 a Maďarsko před rokem. Od Evropské komise žádné sankce nepřišly.