Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Novým náměstkem ministra financí se stane viceguvernér ČNB Mora

Viceguvernér České národní banky Marek Mora foto: MAFRA

Ministr financí Zbyněk Stanjura jmenuje 1. dubna nového náměstka. Bude jím Marek Mora, který poslední čtyři roky, až do letošního února, zastával pozici viceguvernéra České národní banky (ČNB). O jmenování informoval resort v tiskové zprávě.
  16:20

Mora v minulosti zastával řadu významných pozic, jak v české státní správě, tak v útrobách unijních orgánů. Působil například v Evropské komisi na Generálním ředitelství pro ekonomické a finanční záležitosti. Zastával pozici náměstka ministryně školství a na Úřadu vlády měl na starosti koordinaci prvního českého předsednictví v Radě EU.

Od roku 2010 působil v Generálním sekretariátu Rady Evropské unie. V letech 2017 až 2023 byl členem bankovní rady České národní banky (ČNB), z toho poslední čtyři roky zastával pozici viceguvernéra.

„Pan Mora bude výraznou posilou nejužšího vedení ministerstva nejen díky jeho působení v ČNB, ale i jeho mnohaletým zkušenostem z vedoucích pozic jak ve státní správě, tak i ve strukturách EU,“ okomentoval to ministr financí Zbyněk Stanjura.

„Vedle povinností, které vyplývají z funkce náměstka člena vlády, se bude Marek Mora na ministerstvu zabývat i tématy jako jsou EU a mezinárodní vztahy, finanční trhy a v neposlední řadě i veřejné rozpočty. Těším se na naši spolupráci,“ uvedl Stanjura.

Poslechněte si rozhovor s Markem Morou o evropské politice v podcastu Kontext.

Autor: