Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministerstvo si posvítí na vyplácení výher v černých hernách

Ekonomika

  15:00
PRAHA - Ministerstvo financí se hodlá zaměřit na kontroly takzvaných černých heren, kde se nelegálně vyplácí výhry z nevýherních hracích přístrojů a internetových kiosků. Ty nemají zabudovaný tzv. vypláceč výhry.

Výherní automaty foto: Shutterstock

Státní dozor nad sázkovými hrami a loteriemi ve spolupráci s policií bude kontrolovat, zda se případné výhry nevyplácejí skrytě. Řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Pokud se výhry vyplácejí mimo uvedené přístroje (například výhru vyplácí obsluha pohostinského zařízení), vlastník těchto zařízení i provozovatel restaurace se vystavuje postihu za spáchání správního deliktu s pokutou až do deset milionů korun a za spáchání trestného činu neoprávněné provozování loterie pak hrozbě vězení až na deset let. Při podezření na snahu vyhnout se platbě nově zavedeného odvodu z provozování loterií budou o tom informovány i orgány daňové správy, uvedl Jakob.

ČTĚTE TAKÉ:

Nevýherní hrací přístroje jsou obdobou výherních hracích přístrojů nebo interaktivních videoloterijních terminálů. Internetové kiosky se podobají samoobslužným terminálům obsahujícím v hlavní nabídce prohlížeč internetu včetně možnosti aktivního připojení s obdobnou nabídkou her, jako je tomu u nevýherního hracího přístroje, a možností připojit se na servery zahraničních nelegálních provozovatelů.

Černé herny jsou ve větších městech

Podle sdružení SPELOS, které je největším sdružením provozovatelů centrálních loterijních systémů, se v Česku začínají objevovat nelegální provozovatelé hazardu. Na "černé" herny mohou prý lidé narazit především ve větších městech, tedy v Praze, Brně a Ostravě. "Plně se potvrzuje to, co opakujeme už několik měsíců pořád dokola. Místy až nesmyslný tlak proti legálním podnikatelům ochotným respektovat pravidla a platit daně, povede k jejich likvidaci a nástupu černých heren. Hrát se bude dál, jen peníze, které šly do veřejných rozpočtů, shrábnou podvodníci," řekl výkonný ředitel sdružení Petr Vrzáň.

'Internetové kiosky'

Internetové kiosky, které jsou na první pohled nerozeznatelné od běžných automatů či videoloterijních terminálů, nabízí "pouze" připojení k internetu. Ve skutečnosti jde podle Vrzáně o přístup na web s výběrem několika her. "Nejde o žádnou podomácku slepenou bednu. Ty přístroje mají citlivé dotykové displeje, akceptor bankovek, obsluha je ovládá přes čipovou kartu a nad tím září nápis internet. Tady někdo zatraceně dobře ví, co dělá, a stát nebude zdaleka v tak snadné pozici při trestání podvodníků, jak se snaží tvářit lidé z ministerstva financí," podotkl Vrzáň.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus
Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy, na kterém snadno usušíte ložní prádlo i oblečení...

Mohlo by vás zajímat