Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Strašák mladých je bydlení. Nájem platí vyšší než na Západě, říká průzkum

ilustrační snímek foto: Archiv společnosti BDSO

Největší obavy vzbuzují mezi mladými Čechy náklady spojené s bydlením. V průzkumu poradenské a technologické společnosti Deloitte tak odpovědělo 44 procent lidí narozených mezi lety 1983 až 1994, tedy takzvané generace Y, a 36 procent narozených kolem roku 2000, kterým se říká generace Z. Ve srovnání se zahraničím je to o jednotky procent více.
  10:22

Pro 80 procent mladých Češek a Čechů je také důležitá spokojenost a pohoda v zaměstnání. U stejných generací v zahraničí je tento podíl ještě vyšší a dosahuje více než sedmaosmdesáti procent. 84 procent české generace Z rovněž uvedlo, že jim jejich současná práce dává smysl, což je v porovnání se světovým průměrem dokonce o tři procenta více. Smysluplnost své práce pak deklarovalo 79 procent českých mileniálů, ve světě to bylo 82 procent.

„Mladé Češky a Češi vnímají smysluplnost svých zaměstnání i spokojenost a pohodu v práci podobně důležitě jako stejně mladí lidé v zahraničí. Vypovídá to o tom, že si dobře uvědomují, jak velký vliv na ně práce má a že nevhodná pozice nebo zaměstnavatel mohou mít velmi negativní vliv na kvalitu jejich života,“ řekla Andrea Černá, expertka na HR trendy v Deloitte.

Proti zahraničním respondentům mladí Češi méně věří v podnikání. Pouze 34 procent české generace Z se domnívá, že má pozitivní dopad na širší společnost, ve světě si to myslí téměř polovina příslušníků této věkové skupiny. Ještě větší rozdíl je pak u mileniálů. Těch českých věří v pozitivní vliv podnikání pouze 26 procent, zatímco ve světě to je 47 procent.

„Jedním z důvodů může být obecně menší optimismus nebo chceme-li zdravě kritické myšlení českých respondentů v podobných průzkumech Češi versus svět,“ říká expert Deloitte na udržitelnost David Mejsnar.

Zároveň však podle něj výsledek jasně odráží vlažnější přístup nejen českých firem k udržitelnosti a společensky odpovědnému podnikání, kdy mnoho firem prozatím vyčkává, co budou dělat ostatní. „Soustředí se čistě na regulatorní stránku či se uchylují ke krátkodobým a jednodušším krokům,“ dodává Mejsnar.

Medián u 46 tisíc hrubého

Ze dat portálu Platy.cz vyplývá, že u lidí ve věku 25 až 34 let je medián mezd 46 tisíc korun. Někteří experti už dříve uvedli, že obdobná suma loni činila také takzvanou důstojnou mzdu, která pokrývá potřeby dospělého s dítětem. Na tuto částku ale v Česku nedosahovaly dvě třetiny lidí. Medián mezd u lidí pod 24 let je pak ještě o přibližně 10 tisíc korun nižší.

Z dat různých společností a zjištění ČTK dříve vyplynulo, že mladí Češi od 25 do 35 let zaplatí za nájemné ze své mzdy více než ve většině vybraných států západní Evropy. Za nájemné bytu o velikosti 60 metrů čtverečních vynaloží téměř 40 procent z mediánu hrubé mzdy. To je procentuálně o polovinu více, než mladí lidé zaplatí v Německu, Rakousku nebo Francii.

Poměr se ale může lišit podle lokality, například v hlavních a velkých městech jsou nájmy výrazně vyšší. Více než Češi dají ze svého výdělku na bydlení mladí lidé například v Itálii.

Podle posledních dat společnosti Deloitte činil v letošním prvním čtvrtletí průměrný nájem v České republice 295 korun za metr čtvereční. Měsíční nájemné bytu o 60 metrech čtverečních by tak bez poplatků stálo 17 700 korun. Průměrná prodejní cena bytu v Česku byla v loňském čtvrtém čtvrtletí 95 tisíc korun za metr čtvereční.

V dostupnosti vlastního bydlení bylo loni v srpnu Česko předposlední ze všech zemí Evropy, pořídit nemovitost v Česku stálo v průměru více než 13 hrubých ročních mezd. Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti (LTV) při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,52 procenta byla v letošním květnu 21 540 korun. Meziměsíčně klesla o 90 korun, od začátku roku zhruba o tisícovku, vyplývá z údajů Swiss Life Hypoindexu.

Mají to dnes mladí lidé, co se týče bydlení, těžší než dřív?

celkem hlasů: 775

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00středa 22. května 2024. Anketa je uzavřena.

ANO618
NE137
Nevím, nedokážu posoudit20
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!