Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krabicové mléko se recykluje, šíří se. Lež, říká veterinární správa

Ekonomika

  18:00
PRAHA - Krabicové mléko se nerecykluje, recyklují se hoaxy, upozorňuje Státní veterinární správa na to, jak poplašné zprávy, zveřejňované na webových stránkách www.hoax.cz, matou zákazníky stále znovu.
Mléko - ilustrační foto

Mléko - ilustrační foto foto: Shutterstock

"Naposledy před rokem se objevil po netu kolující mail „upozorňující“ na údajně recyklované prošlé krabicové mléko. Nebylo to poprvé, už na sklonku roku 2010 jsme reagovali na takovéto dotazy či podněty. Nyní se objevuje znovu. Krabicové mléko se nerecykluje, recyklují se hoaxy – poplašné zprávy, lze se o tom přesvědčit na webových stránkách, které se jim věnují," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Záhadná čísla na spodní straně krabice

Poplašná zpráva, takzvaný hoax, tvrdí, že skrytá čísla na spodní straně krabic s mlékem  prý znamenají, kolikrát bylo neprodané mléko znovu „převařeno“ a znovu nabídnuto zákazníkům. A kde je pravda? "Každá potravina živočišného původu, tedy i mléko, musí při uvedení do oběhu splnit podmínky zdravotní nezávadnosti, o čemž je zákazník informován – identifikace výrobce, původ, data spotřeby… a pokud jde o nějaká skrytá čísla na spodní straně kartonu, mají vztah k obalu, nikoli k obsahu," říká Josef Duben.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve spodní části krabice čísla skutečně jsou. V případě krabicového mléka o objemu jeden litr to jsou číslice 1 2 3 4 a 5, ta označují jednotlivé pásy na kotouči s papírem, ze kterého se vyrábí obal. Každý z designů (různé druhy obalů, jejich velikosti) se tiskne na různém počtu pásů - menší obaly jich mohou mít až sedm.

Podle informací, které obsahuje „varovný“ mail, označuje chybějící číslo v řadě 1 2 3 4 5 počet, kolikrát bylo mléko uvnitř obalu převařeno (recyklováno). Ve skutečnosti chybějící číslo označuje pás, na který se tisklo (například pokud schází číslo 4, znamená to, že se design tiskl na 4. pás). Daná čísla se tisknou ve výrobním závodě před laminací.

Recyklace by se nevyplatila

Pokud je tedy na laminátu v řadě 12345, znamená to, že na roli před řezáním je vedle sebe pět designů (počet designů tištěných vedle sebe záleží na jejich šíři a na šíři tiskařského stroje). Aby se odlišily po rozřezání (například pro snazší identifikaci vady štočku při případné reklamaci) je v řadě jedno číslo vynecháno, aby bylo jasné o který pás (část nerozřezané role) se jednalo. V případě čísel 123 5 je jasné, že se jedná o 4. roli, a v případě 1234 o 5. roli.

"A to ani nedodáváme, že „recyklace“ krabicového mléka by byla neekonomická. A ani žádné takové zařízení k takovéto „činnosti“ mlékárny nemají, o čemž se náš dozor i přesvědčuje," uvedl mluvčí Státní veterinární správy.

Autor:

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...