Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Mobil přinesl svobodu i „zotročení“

Ekonomika

  11:57
Praha - „Byla jsem nervózní, neklidná a zdálo se mi, že mi stále něco chybí.“ Tak popsala svůj den bez mobilu třicetiletá Alena svému terapeutovi, když telefon zapomněla doma. Alena je na „utrženém sluchátku“ závislá a patří tak k několika tisícům lidí, kteří jsou schopni si přiznat, že bez přístroje, o kterém před deseti lety téměř nic nevěděli, neumějí žít.
Přesně před deseti lety, na začátku července roku 1996 byla v Česku spuštěna první GSM síť pod názvem Eurotel. Od konce září stejného roku se přidal ještě tehdejší Radiomobil a svou síť pojmenoval Paegas. Pro Čechy tak vlastně odstartovala éra moderní mobilní komunikace. „Již dříve, asi pět let, sice existovala mobilní síť NMT, ale využívalo ji asi jen padesát tisíc zákazníků,“ vysvětluje publicista Jan Matura ze serveru Mobil.cz. Uživateli sítě i prvních mobilů byli tehdy především podnikatelé. „Zde je zajímavý obrat v pořadí práce-soukromí proti počátkům mobilů na trhu, kdy sloužily hlavně pro pracovní aktivity začínajících podnikatelů. V současnosti hraje mobil větší roli v soukromém životě než v pracovním,“ konstatuje mluvčí Vodafone Jakub Hrabovský.

S mobilem polovina Čechů i spí
Jednoduše řečeno, příchodem mobilních telefonů se lidem změnil život. A to ještě výrazněji, než když pro sebe Češi objevili internet. Důvod je jasný: zatímco internet stále ještě nezasáhl všechny věkové a sociální skupiny, u mobilu je to naopak. Navíc je pro komunikaci mobil dostupnější než email, člověk jej může mít kdekoliv s sebou a stručná zpráva je pro obě strany nejrychlejší.

Vsoučasné době je podle informací operátorů na území České republiky více aktivovaných SIM karet než obyvatel. Samozřejmě však existují určité typové skupiny, které telefon nemají: někteří důchodci anebo malé děti. Návyky a chování lidí, kteří mobil mají, se proměnily. „Možnost komunikovat prakticky kdekoliv a s kýmkoliv významně změnila způsob života naší společnosti. Mobilní telefonie po nástupu 2. generace (GSM) přestala být výsadnou manažerů a dnes může z libovolného místa volat či posílat textovky každý: od dětí až po seniory,“ soudí profesor Vladimír Smejkal, který se zabývá právem telekomunikačních systémů, a také napsal Lexikon společenského chování.

Podle průzkumu, který zpracoval Vodafone, téměř všem respondentům mobil v životě pomáhá a pro polovinu hraje výraznou, pozitivní roli. Většina lidí se domnívá, že jim přístroj život ulehčuje. S tím souhlasí i profesor Smejkal. „Na jednu stranu nám mobily přinesly svobodu, na druhou stranu nás poněkud zotročily, neboť k vypnutí telefonu se musíme opravdu přinutit,“ myslí si. Významnou roli hrají mobily v mezilidské komunikaci. Především díky novému fenoménu - textovým zprávám - se změnil styl i obsah komunikace. Obliba mobilů jde přitom napříč věkovými skupinami. Velmi rychle si je zamilovaly maminky strachující se o své děti, nadšeni jsou i -náctiletí.

„Mladí vždy přijímají nové věci lépe než starší. To platí i pro technické vynálezy a pro pomůcky usnadňující život,“ připomíná důvody obliby psycholog Václav Mertin. Podle něj je vysvětlení poměrně jednoduché: děti ještě nemají zkušenosti, nemají vytvořené stereotypy, a tak zcela samozřejmě přijímají to nejjednodušší, co se jim v dané době nabízí. „Proč by psaly dopis, který možná dojde za dva dny, když mohou poslat mail nebo SMS,“ ptá se. Navíc podle něj mobily nabízejí takové množství funkcí, že se vůbec nediví, že děti pokládají telefon za zcela nezbytný.

„K mobilu má každý nějaký vztah. Pro nadpoloviční většinu lidí je telefon jen jedním z přátel,“ říká Jana Zichová z Vodafone, která se dlouhodobě zabývá vlivy mobilních telefonů na život lidí. Pro výše zmíněnou Alenu je ale mobil více. Patří k asi šedesáti procentům Čechů, kteří se od přístroje nemohou odloučit ani v noci.

Pětina respondentů průzkumu Vodafone by nechtěla mobil za nic na světě vyměnit.
„Myslím, že bez mobilu bychom si již život nedokázali představit, protože klady převažují nad zápory. Navíc je to jen otázka pevné vůle, stisknout tlačítko OFF,“ uzavírá profesor Smejkal.
Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!