Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

RÁDCE: Jak vybrat nejlepší neomezený tarif šitý na míru

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Nabídka českých mobilních operátorů se v posledních dnech pořádně otřásla v základech. I když operátoři svoje nové nabídky neomezených tarifů každým dnem vylaďují a upravují, server Lidovky.cz vám přináší srovnání v těch oblastech, na které palcové titulky povětšinou příliš neupozorňují.
Volání mobilním telefonem - ilustrační foto

Volání mobilním telefonem - ilustrační foto foto: Shutterstock

Na nové levnější neomezené mobilní tarify Češi slyší. Během necelého týdne na ně  přešlo zhruba 200 tisíc zákazníků. Jelikož se zákazníci často „upíšou“ operátorovi na dva roky, výběr vhodného paušálu by neměl být zbrklý. Který tarif tedy vybrat a nespálit se?

Potřebuji data

Pokud se od internetu v mobilu neodtrhnete a stahujete data jako o život, nejlepším vodítkem, jak vybrat nejvýhodnější neomezený tarif, pro vás bude objem dat v jednotlivých paušálech a ceny dodatečných datových balíčků.

Z takového srovnání zatím nejlépe vychází nabídka Telefóniky. V případě dvouletého závazku u tarifu O2 Free CZ máte v ceně 749 korun zahrnut 1 GB dat, po překročení tohoto limitu můžete přitom stahovat velice slušnou teoretickou rychlostí 200 kb/s.

Datový limit si můžete také navýšit na 3 GB či 10 GB. S úvazkem zaplatíte celkem 951 korun, respektive 1 203 korun. Kartami by však mohla ještě zamíchat nabídka nového hráče Air Telecom.

TarifCenaFUPRychlost po překročeníBalíčky
O2 Free CZ749,-1 GB200 kb/sna 3 GB: 951,-(celkem), na 10 GB: 1 203,-
Vodafone neomezený tarif691,-600 MB20 kb/s300MB: 101,-, 600MB: 202,-
T-Mobile S námi síť nesíť749,-1 GB16 kb/s150MB: 149,-, 400MB: 249,-, 1GB: 349,-, 3GB: 449,-
AIR Unlimited Plus680,-1 GB??

Ten nabízí 1 GB měsíčně o 69 korun levněji než O2. Ceník virtuálního operátora však zatím neuvádí, kolik budou stát jednotlivé balíčky. U nižších tarifů Mini stojí se závazkem 150 MB dat 69 korun, u tarifu Relax pak 400 MB za 109 korun.

Volám často do zahraničí

Neomezené tarify T-Mobile ani Vodafone se netýkají zahraničních hovorů, ty se účtují podle pestré škály roamingových zvýhodnění, která tito operátoři nabízejí. Vybrat si můžete podle svých potřeb od levnějších krátkých hovorů a SMS po Evropě, po dlouhé telefonování pouze s vámi zvolenými destinacemi.

Air Telecom oproti tomu speciální roamingové balíčky zatím nenabízí, jeho ceník rozděluje země do čtyř zón s odlišnými sazbami. Za SMS do zahraničí zaplatíte vždy 3,43 koruny.

ČTĚTE VÍC O NOVÉ NABÍDCE OPERÁTORŮ

O2 nabízí speciální neomezené tarify pro zahraniční volání, které však ve své nové kampani nepropaguje. S neomezeným paušálem Free EU za 999 korun s dvouletým závazkem (1 149 bez něj) dostanete 600 volných minut pro mezinárodní volání.

Tarif Free EU Plus (1499 se závazkem, 1649 bez) nabízí také 300 příchozích a 300 odchozích minut a 300 SMS v rámci roamingu zdarma, datový limit je navíc navýšen na 3 GB – pro vášnivé cestovatele zřejmě nejlepší z volně nabízených tarifů.

Nechci se vázat

Lákavé ceny nových neomezených tarifů mají jeden podstatný háček – ty nejlepší ceny dostanete, pokud se operátorovi upíšete na dva roky. Telekomunikační společnosti cílí na jediné: upsat si co nejvíce zákazníků, protože se čeká na atak virtuálních operátorů.

Vedle nich (např GTS nebo Mobil.cz) je totiž pravděpodobné, že brzy své služby začne nabízet také úplně nový reálný poskytovatel. A jemu nezbyde nic jiného, než jít s cenami ještě níž.

TARIFBEZ ZÁVAZKUSE ZÁVAZKEM
O2 Free CZ899,-749,-
T-Mobile S námi síť nesíťnenabízí691,-
Vodafone neomezený tarif901,-749,-
AIR Unlimited Plus749,-680,-

Podpis dvouletého úvazku si tak pečlivě rozmyslete. Předčasné zrušení smlouvy vás totiž může vyjít hodně draho. Například Vodafone násobí minimální plnění počtem měsíců do konce závazku a "pokuta" se tak může vyšplhat do desítek tisíc.

U T-Mobile neomezený tarif bez závazku nezískáte, ostatní společnosti sice s takovou variantou počítají, účtují si přitom ale navíc speciální poplatek.

Autor:

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...