28. února 2011 16:59 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ani prolomení limitů teplárny nezachrání. Zdražení tepla je nevyhnutelné

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Případné prolomení územních limitů pro těžbu uhlí nemusí znamenat jistotu dodávek této suroviny pro české teplárny. Na Žofínském fóru to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

V příštích letech chce přesvědčit vládu, aby těžební limity byly řešeny smluvně mezi dotčenými subjekty a těžebními společnostmi.

Co jsou územní limity?

Územní limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách byly přijaty už v roce 1991. Rozdělily uhelná ložiska na oblasti, kam těžaři v budoucnu smějí a kam ne, především kvůli ekologickým dopadům a možnému bourání obcí. Kdyby limity padly, těžební oblast by se mimo jiné posunula jen pár set metrů od Litvínova a srovnala by se zemí obec Horní Jiřetín.

"Chtěl bych vládu přesvědčit o tom, že je nutné ustoupit od limitů jako nástroje, kterým stát něco někomu diktuje, a přejít ke smluvní dohodě všech subjektů, které jsou limity dotčeny," řekl Kocourek. Podle ministra vláda také v novele horního zákona zabrání vyvlastňování majetku lidí v oblastech těžby uhlí v severních Čechách.

Při postupném snižování těžby hnědého uhlí v příštích letech hrozí omezení dodávek této suroviny pro teplárny a výrazné zdražení tepla. Zástupci tepláren požadují přednostní dodávky hnědého uhlí pro teplárny, těžební společnosti se tomu ale brání. "Musíme se smířit s tím, že ceny tepla budou v budoucnu růst," řekl Kocourek.

Čtěte více:

Ministr průmyslu před časem sestavil komisi odborníků, která se má dopadem těžebních limitů na české teplárenství zabývat. Komise by měla svá zjištění prezentovat v příštích týdnech. Od toho se podle Kocourka odvine další postup vlády a také sestavení nové státní energetické koncepce.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.