Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Apple se může stát nejdražší firmou světa, roste i jeho výrobce čipů

Obchod Apple v Mnichově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchod Apple v Mnichově. | foto: Reuters

Technologický gigant je na vrcholu. Hodnota jeho akcií se jen za posledních pět let více než ztrojnásobila, a to z přibližně 180 dolarů za akcii a na 660 dolarů. V jednu chvíli přitom překonaly hranici 700 dolarů a spekuluje se o tom, že by se společnost mohla stát vůbec první společností na světě s „bilionovou“ hodnotou.

V současnosti je tržní kapitalizace Applu asi 375 miliard dolarů pod vysněnou laťkou. Nic však není ztraceno. Analytici předvídají, že její akcie časem dosáhnou magické hranice 1000 dolarů za jednu akcii.

Do čeho investovat? V Lidových novinách vyšla ve čtvrtek 18. října speciální příloha Rada nad zlato

Do čeho investovat? V Lidových novinách vyšla ve čtvrtek 18. října speciální příloha Rada nad zlato

Podle analytika Genea Munstera ze společnosti Piper Jaffray by to mohlo být někdy v roce 2014. Aby však dosáhla na hodnotu bilionu dolarů, musely by její akcie stát přes 1060 dolarů. V současnosti jí tak asi 400 dolarů chybí.

ČTĚTE TAKÉ:

To je sice velká propast, ale vývoj z minulosti ukazuje, že se nejedná o nic nepřekonatelného. Například minulý roky byla hodnota akcií společnosti v době vypuštění do světa nového iPhonu s označením 4S jen 370 dolarů, dnes je to o tři stovky více.

„Akcie v posledním roce zhodnocují možná až nezdravě rychle. Do firmy jsou vkládány velké naděje a očekávání a prostor pro jejich nenaplnění se zvětšuje.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

Jakmile Apple výrazněji zklame, můžeme být svědky výrazného poklesu ceny,“ říká analytik Petr Čermák z brokerské společnosti Colosseum a dodává: „Firma patří z hlediska své velikosti k největším v USA a pro takto velké společnosti je velmi obtížné zvyšovat zisky a tržby podobným tempem, jako když byly menší. Akcie jsou navíc v centru pozornosti takřka všech – médií, dobrých investorů, portfolio manažerů, hedgeových fondů.“

Právě extrémní zájem by mohl být podle Čermáka problém. Jakákoliv investice v centru pozornosti všech totiž nebývá vynikající investiční příležitostí.

Dodavatel čipů do iPhonu poroste, ale ne jako dosud

Britský vývojář a stavitel mikroprocesorů ARM Holdings se úspěšně zabydlel mezi světovou technologickou elitou. A na jeho akciích je to znát.

Za poslední tři roky se jejich hodnota na Londýnské burze bezmála zpětinásobila ze 130 liber za akcii na 590 liber. Letos na jaře dokonce společnost na chvíli prolomila hranici 600 liber za akcii.

Úspěch ARM je postaven na vývoji a designu energeticky úsporných čipů s vysokou výkonností, kterými je vybavena většina v současnosti vyráběných mobilních a výpočetních přístrojů. Včetně iPhonu.

„Na růstu ceny akcií ARM Holdings má iPhone zřejmě největší podíl,“ říká analytik společnosti Patria Branislav Soták. Podle něj je růst akcií ARM spojen s budoucností a vývojem mobilního výpočetního ekosystému. „Budoucnost mobilního IT odvětví je, zdá se, příznivá,“ odhaduje Soták.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

Přesto se v tomto odvětví nevyplatí usnout na vavřínech. Konkurence číhá na všech frontách. Své o tom ví například vývojáři z Nokie, jejíž akcie zažívají na světových trzích v posledních letech neustálý sestup.

Aktuálním vyzyvatelem ARM je americký výrobce mikroprocesorů Intel. Jeho čipy, kterými jsou vybaveny smartphony značek jako Motorola, Lenovo nebo Orange, zatím pozici ARM příliš neohrožují. 

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...