Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 9 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Babišova verze zrušení superhrubé mzdy zanechá problémy, kritizuje návrh Hamáček

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Vicepremiér a předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček ve čtvrtek před poslanci kritizoval návrh premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše na zrušení superhrubé mzdy. Vyzdvihoval proti němu svůj návrh, který počítá s jinými sazbami. Výsledkem Babišova návrhu podle Hamáčka bude, že si stát bude muset půjčit o 90 miliard korun ročně víc kvůli tomu, že mu budou chybět příjmy. Poukazoval i na to, že Babišův návrh není omezen na dva roky, ale je časově neomezený.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) Babišův návrh hájila. Premiér počítá se zavedením zdanění hrubé mzdy sazbou 15 procent a pro lidi s platem zhruba nad 140 000 korun měsíčně se sazbou 23 procent. Hamáček naproti tomu navrhuje dolní sazbu 19 procent a horní sazbu obdobně jako Babiš 23 procent. S návrhy na zrušení superhrubé mzdy přišla i ODS, Piráti nebo KSČM. Ministryně řekla, že Hamáčkem navržené snížení daní, které představuje asi 1,5 bodu, nepokryje občanům ani inflaci.

Babiš v důvodové zprávě uvádí, že navrhované snížení daňového zatížení práce je zamýšleno pouze na dva roky. O definitivním daňovém režimu a výši sazeb se podle něj rozhodne podle aktuálního ekonomického a fiskálního vývoje. Ministryně financí řekla, že návrh nešel z legislativních důvodů napsat jinak. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka značil za obrovský alibismus, že Babiš časové omezení na dva roky zmínil pouze v důvodové zprávě. Občanský demokrat Zbyněk Stanjura řekl, že to považuje za drobný faul ze strany vlády.

Podle výpočtu Národní rozpočtové rady bude zrušení superhrubé mzdy na základě Babišova návrhu znamenat výpadek celkových daňových příjmů 88 miliard korun. Z toho by o 58,1 miliardy korun přišel státní rozpočet, o 7,8 miliardy rozpočty krajů a o 22,1 miliardy korun příjmy obcí. Babiš uvádí dopad na státní rozpočet asi 52 miliard korun.

Poslanci, kteří budou pro Babišův návrh hlasovat, pomohou vysokopříjmovým lidem a pomohou bankám, u nichž si tito lidé tyto peníze uloží, a banky je pak budou využívat, popsal Hamáček. „Nemůžeme mít německé zdravotnictví za rumunské daně. Tento krok směřuje k tomu, že ty daně budou rumunské,“ prohlásil Hamáček.

‚Eldorádo‘ návrhů

Předseda klubu ODS Stanjura připomněl, že jeho strana kandidovala s tím, že prosadí zrušení superhrubé mzdy a sazbu daně z příjmů 15 procent. Občanští demokraté takový návrh také k daňovému balíčku předložili. Připomněl, že sociální demokraté, kteří mají nyní Hamáčkův návrh, několikrát proti návrhu ODS na zrušení superhrubé mzdy hlasovali. Řekl, že Babišův návrh snižuje daně všem stejně, ale relativně, tedy v procentech. Odmítl, že by takový návrh preferoval bohaté lidi. Řekl, že levice má v genech vybrat co nejvíc peněz a pak dělat dobro za peníze jiných.

Poslankyně STAN Věra Kovářová uvedla, že návrhy na zrušení superhrubé mzdy podlomí příjmy veřejných rozpočtů. Jde o takzvanou sdílenou daň, o kterou se dělí státní rozpočet s kraji a obcemi. Babišův návrh podle ní bude znamenat pro samosprávy trvalý pokles daňových příjmů o desetinu. Kovářová navrhla, aby samosprávy dostaly vyšší podíl z vybraných daní prostřednictvím rozpočtového určení daní, aby zákon krajům vyrovnal výpadky, které jim hrozí.

Zákon, jako je projednávaný daňový balíček, nemůže být „eldorádo pozměňovacích návrhů“ Babiše nebo Hamáčka, aby si na něm předváděli poltickou sílu, prohlásil předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Projednávaný zákon se tak podle něho stává záležitostí politického boje uvnitř vládní koalice. Také on varoval před výpadkem příjmů, který by zasáhl i krajské a obecní rozpočty. Potom se může zdát 5000 korun pro důchodce jako neškodná taškařice ve vztahu k veřejným rozpočtům, dodal. Podle poslance Pirátů Mikuláše Ferjenčíka se vláda tváří, jako kdyby vynalezla perpetuum mobile na peníze. Podle něho předstírá, že dokáže snížit daně, zvýšit výdaje a rozpočet bude fungovat.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!