23. dubna 2007 10:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Banka Barclays uskutečnila rekordní fúzi

AMSTERODAM/PRAHA Jednu z nejvýznamnějších transakcí nejen v bankovním sektoru uskutečnil britský Barclays. Finanční ústav převezme za zhruba 67 miliard eur (asi 1,9 bilionu Kč) nizozemského rivala ABN Amro. Sloučená banka bude mít centrálu v Amsterodamu a v celém světě na 47 milionů klientů.

Součástí dohody je i prodej banky LaSalle, kterou má ABN Amro v Chicagu. Banku získá finanční ústav Bank of America, který za ni zaplatí zhruba 21 miliard dolarů. Dokončení této transakce ale závisí na tom, že Barclays nejprve převezme ABN Amro, což se očekává nejpozději ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku.

Fúze bude provedena akciovým převodem, kdy každý majitel jedné akcie ABN dostane 3,225 akcie Barclays. Jedna akcie ABN Amro byla oceněna na 36,25 eura, a to včetně dividendy, kterou akcionáři teprve dostanou. Barclays tak bude nakonec kontrolovat asi 52 procent sloučeného subjektu, který se bude jmenovat Barclays Plc.

Výkonný ředitel banky Barclays John Varley a prezident Bob Diamond si funkce udrží i v rozšířené skupině, zatímco předsedou správní rady bude Arthur Martinez z ABN Amro. Podnikání banky se bude řídit britským právem a hlavní dozor na činností ústavu bude mít britský Úřad pro finanční služby.

Sloučením by měly být oba finanční ústavy schopny do roku 2010 ušetřit asi 3,5 miliardy eur ročně. Transakce si ale vyžádá i propouštění, takže z banky by mělo odejít asi 23.600 zaměstnanců, z toho asi 10.800 v pobočkách v zahraničí.
Lidovky.cz