14. srpna 2009 11:48 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Banky budou muset převádět peníze do dvou dnů

Převod peněz (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Převod peněz (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Prezident Václav Klaus dnes podepsal zákon, který sjednocuje podmínky platebního styku v tuzemsku a EU. Norma například zkrátí lhůty pro převod peněz v bankách na dva dny ze současných tří. Zákon by měl začít platit k letošnímu 1. listopadu, a to z toho důvodu, aby ve všech členských státech EU nabyl účinnosti ve stejný den.

Zákon podle České bankovní asociace přináší zvýšenou ochranu klientů v platebním styku a rozšiřuje bezplatné služby pro klienty. K nim patří například zasílání měsíčních výpisů o stavu účtu nebo poskytování informací před uzavřením smlouvy a v době jejího trvání. Poplatky za převody peněz musí být přiměřené a musí odpovídat skutečným nákladům poskytovatele.

Vydavatelé platebních karet budou také povinni umožnit klientům hlásit ztrátu nebo krádež nepřetržitě a budou odpovídat za transakce po tomto nahlášení.  Před nahlášením budou poskytovatelé hradit ztráty nad 150 eur, zhruba 3860 korun. Při podvodném jednání nebo vlastní nedbalosti klienta ovšem škoda hrazena nebude.

Cílem zákona je mimo jiné upravit regulaci a dohled nad nebankovními poskytovateli plateb, kteří dosud podnikali na základě živnostenského zákona nebo devizové licence při přeshraničních převodech. Dohlížet by na ně měla Česká národní banka.

Zákon vyjmenovává celkem sedm druhů platebních služeb, jako je například vložení nebo výběr hotovosti. Platební službou podle zákona není například směnárenská činnost, vydávání směnek a šeků nebo vydávání poukázek na zboží.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz