8. března 2010 15:59 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Banky nehodlají rušit poplatek za vklad, i když vytáčí jejich klienty

Banky nehodlají rušit poplatek za vklad, i když vytáčí jejich klienty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banky nehodlají rušit poplatek za vklad, i když vytáčí jejich klienty | foto: Shutterstock

PRAHA Poplatek za vklad na přepážce na vlastní účet, který byl zvolen nejabsurdnějším bankovním poplatkem za rok 2009, a který účtuje například ČSOB, Česká spořitelna, Poštovní spořitelna nebo Raiffeisenbank, nehodlají banky zrušit.

Kolik stojí uložení peněz na účet

Česká spořitelna 8 Kč

ČSOB 9 Kč

Poštovní spořitelna 9 Kč

Raiffeisenbank 10 Kč

"Klienti logicky zvolili právě tento poplatek, který spadá do stejné kategorie bankovních poplatků jako předchozí dva vítězové - poplatek za příchozí platbu (1. ročník) a poplatek za nadměrný vklad (4. ročník). Jde o zpoplatnění kreditní operace, přísunu peněz na účet klienta," komentoval Patrik Nacher, který anketu organizuje, výsledky v pořadí již pátého ročníku této ankety.

Provozování poboček stojí peníze...

Výše uvedené banky si ale i přes odpor klientů poplatek za vklad na přepážce i nadále ponechají. "Výsledky ankety o nejabsurdnější poplatek jsou tak pro nás důležitým odrazem názorů klientů, v tomto případě však považujeme poplatek za odůvodněný," řekl mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

"Práce s hotovostí je pro banky to nejnákladnější, co může být. Kvůli možnosti vložit hotovost na účet musí banky budovat pobočky, školit zaměstnance, pobočky vybavit, vysoké jsou náklady na zajištění bezpečnosti, počítání, svoz hotovosti a podobně. Proto nás upřímně trochu překvapuje, že právě tento poplatek klienti považují za absurdní," zmínil.

Potvrzuje to také Kristýna Havligerová z tiskového oddělení České spořitelny. "Dbáme na to, aby všechny poplatky, které účtujeme, byly opodstatněné. Každá služba nebo produkt generuje náklady, které musíme pokrýt. Poplatky by proto měly být posuzovány podle toho, jakou hodnotu klient za své peníze dostává," uvedla Havligerová. Rušit poplatek za vklad na přepážce nehodlají ČSOB ani Poštovní spořitelna.

ČTK