11. července 2007 8:22 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Banky přijímají ve velkém

Banka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banka | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Českým bankám roste počet klientů i obchodních transakcí. Prakticky všechny se proto rozhodly zvýšit počet zaměstnanců. V jednotlivých bankách jde obvykle o desítky až stovky lidí.

Rekordmanem je Komerční banka, která loni přijala přes 1200 lidí a letos plánuje tento počet ještě překročit. Hlavním důvodem je především expanze sítě poboček po celé České republice. Některé banky, jako například Česká spořitelna nebo ČSOB, rozběhly i výraznou náborovou kampaň v podobě inzerátů nebo plakátů na ulicích větších měst. „Snažíme se oslovit i ty skupiny zaměstnanců, především ze sektoru služeb, které by možná ani nenapadlo hledat svou pracovní kariéru v bance,“ řekl LN mluvčí ČSOB Milan Tománek. Podle něj je pro budoucí zaměstnance důležitý především dobrý přístup ke klientům, znalosti z finančního sektoru už jim banka předá na školeních.

Stejně mluví také zástupci jiných bank. „Hledáme náhradu za kolegy, kteří z banky odešli. V delším časovém horizontu však nabíráme i zcela nové zaměstnance, zejména do poboček kvůli rostoucímu objemu poskytovaných úvěrů,“ uvedl David Sahula z Hypoteční banky. Desítky nových lidí hledá také Citibank.

Banky tak dnes nabízejí především pozice v pobočkové síti, jako jsou poradci a firemní nebo osobní bankéři. Poptávka je také po specialistech v oblasti úvěrů nebo bankovních analýz. Podle Zuzany Čepelkové z Komerční banky jsou žádáni hlavně lidé do nových obchodních míst po celé republice.

„Růst souvisí především s dynamickým rozvojem banky - výrazně roste počet klientů, zvyšuje se počet obchodů, otevírají se nová obchodní místa, zavádějí se nové produkty. Volná místa jsou jak v pobočkové síti, tak i na centrále,“ řekl LN Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.

Některé banky si ale stěžují na nelehkou situaci při nabírání nových lidí. Kvalifikovaných osob totiž ubývá a pobočky zejména v menších městech tak mají mnohdy nedostatek zkušených lidí. „Situace na trhu práce se změnila. Roste konkurence a je stále složitější oslovit a najít kvalitní kandidáty i na další pozice, nejen na pozice poradců,“ potvrdila Simona Můčková z České spořitelny.