14. ledna 2009 18:12 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Benzin i nafta zdražily

Čerpací stanice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice (ilustrační foto) | foto: Pavel WellnerLidové noviny

PRAHA Na řadě míst Česka v tomto týdnu zdražily pohonné hmoty o více než dvě koruny. Hlavní příčinou je podle analytiků zdražení cen paliv na rotterdamské burze, od které se odvozují i ceny u tuzemských čerpacích stanic, a oslabení koruny vůči dolaru i euru. Ceny by ale dál růst neměly.

Do dvou týdnů by se ale měly podle analytiků do cen pohonných hmot promítnout současné nižší ceny ropy.  "Myslím si, že šlo o skokový růst, příští týden bych čekal stagnaci a potom zase pokles dolů," řekl analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.

K největším hráčům na českém trhu čerpacích stanic patří Benzina s více než 330 čerpacími stanicemi. "Společnost nebude vzhledem k hospodářské soutěži jakkoliv komentovat ceny ani cenovou politiku firmy," řekla tisková mluvčí společnosti Blanka Růžičková.

ČTK nicméně v anketě mezi samotnými benzinkami zjistila, že ve většině krajů firma zvýšila ceny všech paliv o dvě korun s platností od úterní půlnoci. Také další společnosti zdražovaly, například společnost Shell, která v Česku provozuje 175 stanic, zdražila podobně jako Benzina.

Tesco, které provozuje čerpací stanice při svých prodejnách, zvýšilo ceny pouze v Praze, Plzni a Táboře. V Praze tak například litr Naturalu zdražil o 1,6 koruny na 22,50 Kč. Nafta zdražila o korunu na 23,90 koruny za litr.

"V ostatních městech monitorujeme konkurenci dle naší dlouhodobé cenové politiky, kdy se denně srovnáváme na nejnižší ceny konkurence v okruhu tří kilometrů," dodala mluvčí obchodního řetězce Eva Karasová.

Vývoj cen pohonných hmot pravidelně sleduje také společnost CCS. Podle jejích aktuálních údajů cena litru Naturalu 95 od pondělka stoupla v průměru o 57 haléřů na 22,84 koruny. Cena nafty vzrostla o 56 haléřů na průměrných 24,55 koruny za litr.

Obchodování na světových trzích s ropou bylo minulý týden bouřlivé. Ropa se nejprve vyšplhala až k úrovni kolem 50 dolarů za barel. Jednou z příčin bylo i napětí na Středním východě, nebo rusko-ukrajinský spor o plyn. Po oznámení zvýšení zásob ve Spojených státech v polovině týdně se ropa vrátila k hranici 40 dolarů za barel. Na prvotní zdražení reagovaly růstem i ceny benzinu a nafty v Rotterdamu, od kterých se odvozují ceny u domácích čerpacích stanic, uvedl analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

ČTK, Lidovky.cz