10. dubna 2007 16:40 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Benzin minulý týden prudce zdražil

Benzin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benzin | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA V uplynulém týdnu prudce zdražily ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v České republice. Cena za litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stoupla až o 73 haléřů na 28,47 korun.

Za litr nafty motoristé dnes platí v průměru 27,40 Kč, tedy o 45 haléřů více. Vyplývá to z údajů společnosti CCS.

Hlavní příčinou významného růstu cen bylo podle analytika společnosti Colosseum Štěpána Pírka dohánění předchozího růstu světových velkoobchodních cen. "Světové burzovní ceny benzinu i nafty v předchozích týdnech prudce posílily kvůli vysoké poptávce, omezení produkce ropy OPEC, hrozbám konfliktu s Íránem a kvůli slabému dolaru" dodal Pírko.

Další zdražování benzinu a nafty v ČR již není podle Pírka příliš pravděpodobné, nejhorší zdražení je podle analytika již za námi. Podle něj již tuzemské maloobchodní ceny reflektují stav cen na světových trzích a dolar vůči koruně oslabuje.

Ceny ropy budou podle něj stagnovat, možná i poklesnou, OPEC má totiž podle Pírka volné kapacity připravené pro spuštění v případě růstu cen.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.