16. září 2011 11:29 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Bílým ano, Romům ne. Inspekce zkoumala diskriminaci

Romové měli nápisy jako "Mír je základ života". | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Romové měli nápisy jako "Mír je základ života". | foto: ČTK

PRAHA Česká obchodní inspekce (ČOI) se při svých kontrolách zaměřila na diskriminaci spotřebitele, odhalila 15 případů. Romce například podnikatelka nechtěla pronajmout byt, neromskému klientovi jej ale bez problémů pronajala.

Inspektoři provedli v prvním pololetí tohoto roku celkem 447 kontrol, kromě diskriminace zjistili porušení dalších povinností ve 189 provozovnách. Celková výše pokut dosáhla skoro 902.000 korun, sdělila dnes inspekce v tiskové zprávě.

"Některá z forem diskriminace byla zjištěna v 15 případech, to je v 3,4
procenta kontrolovaných provozoven. V jednom z nich se jednalo o
diskriminaci rasovou a diskriminační účtování dvojích cen prokázali ve dvou případech pracovníci inspektorátu Plzeňského a Karlovarského," sdělila ČOI.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve spolupráci s romskou terénní pracovnicí třeba inspektoři prověřovali
případ, kdy podnikatelka odmítla ubytovat Romy. "Vzhledem k tomu, že
podnikatelka odmítla požadavek na ubytování romské zákaznice a  následné objednávce stejné služby kontrolních pracovníků neromské národnosti bez problémů vyhověla, bylo diskriminační jednání prokázáno a s podnikatelkou je vedeno správní řízení," upozornila ČOI.

Dalších celkem pět případů diskriminace odhalila ČOI v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, tři v Jihomoravském a Zlínském. Kromě rasové diskriminace prý prověřují třeba i stížnosti na uplatňování dvojích cen ze stejné služby, a to hlavně v ubytovacích a stravovacích zařízeních. Inspektoři ale zároveň uvedli, že prokázat diskriminační jednání je velmi obtížné a každý případ musí být posuzován individuálně.

ČTK, Lidovky.cz