7. května 2010 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Boj energetických gigantů zlevní proud i plyn

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Elektřina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina | foto: Lidové noviny

PRAHA Až dosud byly velké energetické firmy vnímány jako ty, které z lidí společnými silami ždímou peníze. Nyní nastává zlom. Vzájemná cenová válka dominantních firem srazí ceny elektřiny i plynu.

Německý energetický koncern RWE včera potvrdil, že příští týden začne po plynu nabízet domácnostem i elektřinu. U nejčastěji používaných tarifů chce nabídnout v každém regionu ceny o 10 procent nižší oproti tradičním regionálním dodavatelům.

"Lidé tak ročně ušetří za elektřinu více než tisíc korun," uvedl předseda představenstva RWE Transgas Martin Herrmann. Do dvou let by RWE chtěl získat 20procentní podíl na českém trhu s elektřinou.

To, že by konkurence ze strany RWE mohla skutečně "zahýbat" cenami pro domácnosti, potvrdili i zástupci hlavních konkurentů. "Všichni, kdo budou chtít uspět, budou muset na kroky konkurence zareagovat. Obchodní strategie se musí přizpůsobit nabídkám ostatních firem," řekla mluvčí společnosti ČEZ Eva Nováková.

Tento podnik kontroluje největší část domácího trhu s elektřinou – zhruba 44 procent. Možnost snížení cen v reakci na vstup RWE na trh s elektřinou připustil i mluvčí další důležité firmy PRE Petr Holubec.

"Vstup velkého hráče vyhodnotíme a podle výsledku se zařídíme," řekl Holubec. Dramatický pokles cen ale očekávat nelze.

"Nejsme nízkonákladový dodavatel, pod určitou cenovou hladinu neslevíme," uvedl mluvčí E.ON Vladimír Vácha. V podobném duchu se vyjádřil i Herrmann. "Nechceme získávat podíl na trhu za každou cenu, tedy i za ekonomicky nesmyslných podmínek," řekl šéf RWE v Česku.

Více o cenách energií a rozhovor s Martinem Herrmannem najdete v pátečním vydání deníku

  • 7Diskuse
Do plavek s eMimino.cz: Zdravá budoucnost před námi
Do plavek s eMimino.cz: Zdravá budoucnost před námi

Všechno jednou končí... Nebo začíná? V posledním díle naší výzvy Do plavek s eMimino.cz jsme se našich výherkyň ptali, jaký mají celkový pocit z programu Světa zdraví a zda budou pokračovat ve své cestě za zdravým životním stylem i do budoucna.

Najdete na Lidovky.cz