Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Bouře kolem energetiky

Václav Pačes | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Pačes | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Jaderná energie musí být podle premiéra Mirka Topolánka jedním z alternativních scénářů energetické koncepce státu do roku 2050. Premiér to prohlásil tři dny před tím, než do jeho kabinetu dorazí první doporučení možností budoucího rozvoje české energetiky, které vypracovala devitičlenná komise odborníků pod vedením předsedy Akademie věd ČR Václava Pačese.

Podle vyjádření Pačese nebude první zpráva pro vládu obsahovat konkrétní řešení budoucího energetického vývoje ani roli jaderné energetiky. „Zatím to budou pouze doporučení navrhující okamžité uvolnění procesu posouzení vlivu všech plánovaných energetických koncepcí na životní prostředí,“ zopakoval včera Pačes LN svůj dřívější výrok v Českém rozhlase.

I takto obecně formulovaný závěr však znepokojuje ministra životního prostředí a šéfa zelených Martina Bursíka, který podrobil Pačesovy mediální výroky kritice. „Zpráva komise ještě není zdaleka hotová. Je proto předčasné mluvit o tom, co v ní bude,“ uvedl Bursík. On sám ale v pondělí prohlásil, že pakliže by současná Topolánkova vláda měla rozhodnout o výstavbě nových jaderných zdrojů, Strana zelených by z ní vystoupila.

Pačesova zpráva určí směr energetiky
Devítičlenná komise vedená předsedou Akademie věd ČR Václavem Pačesem dostala v lednu 2007 za úkol přezkoumat minulé energetické koncepce Česka. Má doporučit vládě další postup zejména s ohledem na snižování energetické náročnosti, omezení rizika při zásobování ČR energiemi a snižování emisí.

Situaci zklidňoval i Topolánek
Pačes připustil, že rozruch kolem první zprávy jeho komise je předčasný. Otázka možné dostavby Temelína podle něho není na pořadu dne. „Komise nebude v žádném případě nyní doporučovat dostavbu Temelína,“ podotkl Pačes.

Situaci včera v průběhu návštěvy jaderné elektrárny v Dukovanech zklidňoval i Topolánek. Prohlásil, že nehrozí změny v programovém prohlášení vlády, které zakazuje výstavbu jakýchkoli dalších jaderných zdrojů. Žádné kroky v oblasti jaderné energetiky proto podle něho kabinet činit nebude, protože k tomu nemá mandát.

„Bez jádra to nepůjde“
Zpráva Pačesovy komise projde podle premiéra nezávislou oponenturou, během níž vláda navrhne práce na úpravě energetické koncepce. Podle Topolánka existují i další varianty než rozvoj jaderné energetiky. Jedná se například o dovoz elektrické energie, prolomení limitů těžby v severních Čechách nebo zvýšení závislosti státu na dovozu plynu. „Pokud ale chceme zmenšit problémy se životním prostředím a problémy s dovozem, bez jádra to nepůjde,“ dodal Topolánek.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz