28. září 2008 14:33 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Britové zvažují znárodnění další banky

Bradford & Bingley se specializuje na poskytování hypotečních úvěrů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bradford & Bingley se specializuje na poskytování hypotečních úvěrů | foto: Leon NealAFP

Londýn  Británie se chystá znárodnit problémový hypoteční ústav Bradford & Bingley (B&B). Informovala o tom televizní stanice BBC. Vláda však uvedla, že jednání o budoucnosti banky stále ještě neskončila.

Pokud by vláda k znárodnění přistoupila, byla by B&B již druhou britskou bankou, která byla letos znárodněna. Kvůli krizi na finančních trzích vláda převzala v únoru banku Northern Rock.

Podle BBC rozhodnutí o znárodnění banky za využití stejné legislativy, jako při převzetí Northern Rock, by mohlo být oznámeno ještě v neděli večer nebo v pondělí. Síť 200 poboček B&B by mohla být prodána jedné nebo více komerčním bankám.

Podle vlády jednání o B&B ještě neskončila. "Jednání se stále vedou. Další prohlášení se očekává před pondělním otevřením trhů," uvedl mluvčí ministerstva financí. B&B se ke zprávě odmítla vyjádřit.

Španělský favorit
Bradford & Bingley se specializuje na poskytování hypotečních úvěrů na nákup nemovitostí, které pak majitel dál pronajímá. Hlavním kandidátem na nákup části B&B je údajně španělská banka Santander. Ta by již měla jednat s vládou a regulačními úřady o možném převzetí vkladů a sítě poboček. Portfolio hypotečních cenných papírů v hodnotě 40 miliard liber (1,2 bilionu Kč) by převzal stát. Santander se k tomu odmítla vyjádřit.

Podle BBC by se mezi zájemce o síť poboček mohly zařadit i banky HSBC a Barclays. Pět největších britských bank, HSBC, Royal Bank of Scotland, Barclays, Lloyds TSB a HBOS, a banka Santander již vlastní zhruba 30 procent B&B, napsala agentura Reuters.
ČTK

Vaše děti ho budou milovat! Vyrobte jim vlastní bublifuk
Vaše děti ho budou milovat! Vyrobte jim vlastní bublifuk

Trávíte s dětmi prázdniny a sháníte tipy na aktivity? My si doma občas hrajeme s bublinami, což moje kluky moc baví. Rádi je vyfukují, koukají, jak je tvořím já a praskají je.