11. května 2009 14:47 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Britům budou hlídat spotřebu on-line

Distributoři budou moci na dálku sledovat spotřebu v domácnostech, a nabízet tak větší škálu tarifů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Distributoři budou moci na dálku sledovat spotřebu v domácnostech, a nabízet tak větší škálu tarifů. | foto: Reprofoto

LONDÝN Všechny britské domácnosti by měly být do roku 2020 vybaveny "chytrými" elektroměry a plynoměry, které umožní distributorům na dálku odečítat spotřebu energie. Vyplývá to z plánů, které dnes oznámila britská vláda a které by měly stát asi sedm miliard liber (208 miliard korun).

Vláda si od nových přístrojů slibuje, že pomohou snížit spotřebu energie a povedou k úsporám i omezení emisí skleníkových plynů.

Distributoři budou moci na dálku sledovat spotřebu v domácnostech, a nabízet tak větší škálu tarifů. Spotřebitelé, kteří budou moci průběžně a detailně sledovat odběr elektřiny i plynu, budou prý moci snáze šetřit energií.

Kromě toho další úspory přinese i to, že odpadnou návštěvy kontrolorů odečítajících elektroměry. Stejně tak se zjednoduší placení účtů, protože se přestanou vyúčtovávat zálohy a bude se platit jen skutečná spotřeba.

Výměna 26 milionů a elektroměrů a 22 milionů plynoměrů přijde zhruba na sedm miliard liber. Podle BBC jde o největší operaci v tomto sektoru od 70. let, kdy byl do 17 milionů britských domácností zaveden zemní plyn namísto uhlí.

"Nynější elektroměry a plynoměry byly navrženy pro jinou dobu - před klimatickou změnou," řekl ministr pro energetiku a klimatické změny Ed Miliband. "Chytré přístroje budou znamenat konec nepřesných účtů."

Vláda věří, že zavedení nových elektroměrů povede ke dvouprocentnímu snížení spotřeby energie. Odhaduje, že domácnosti by tak na nových přístrojích vydělaly i při započtení nákladů na jejich instalaci asi 20 liber za rok.

Malá britská energetická společnost First Utility již zavedla "chytré" měřící přístroje v 10.000 domácnostech. Podle jejího vedení má nyní nižší provozní náklady a může nabízet lepší ceny. Přístroje mají displej, který ukazuje přesně aktuální spotřebu energie i plynu a umožňuje porovnávat denní, týdenní i měsíční spotřebu.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)