9. prosince 2014 15:43 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Byt v Praze podražil o čtvrt milionu. A ceny dál porostou

Novostavba-ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novostavba-ilustrační foto | foto: Archiv LN

PRAHA Lidé plánující koupi nového bytu v české metropoli musí počítat s tím, že si za něj připlatí. Developeři podle svých statistik podražili, v průměru v Praze prodávají o čtvrt milionu dráž než loni.

Řádově jde o cenový skok v řádu několika procent, prodejci ji přizpůsobili většímu zájmu lidí o nové bydlení. Vyplývá to z odpovědí představitelů developerských společností. Růst cen předpovídají i v příštím roce.

Společnost Central Group uvedla, že průměrná cena jí prodávaných bytů letos vzrostla meziročně zhruba o sedm procent. Byty s dispozicí 1+kk tak prodává průměrně za 1,8 milionu korun, 2+kk za 2,8 milionu, 3+kk za 3,9 milionu a 4+kk za 5,7 milionu korun.

ČTĚTE TAKÉ:

 Pořád je to však o třetinu méně, než kolik stály nové byty před ekonomickou krizí.

„V první polovině roku 2008 dosahovaly ceny srovnatelně velkých bytů 2,4 milionu u 1+kk, 3,7 milionu u 2+kk, 5 milionů u 3+kk a 6,9 milionu u 4+kk,“ uvedla Central Group.

Víc peněz si na nový byt museli připravit také klienti firmy Skanska Reality.

„Při vytváření cen bereme v potaz aktuální poptávku i tržní ceny v dané lokalitě, proto jsme proti loňsku mohli přistoupit k nastavení cen v průměru o tři až pět procent výše,“ uvedla šéfka firmy Naďa Ptáčková. Počítá s tím, že s lepší kondicí trhu do budoucna ceny nových bytů v Praze porostou obdobným tempem i nadále.

ZÁJEM O BYTY ROSTE

  • Zájem o nové byty v Praze v posledních měsících výrazně roste.
  • Podle společné statistiky společností Ekospol, Trigema a Skanska Reality si lidé během prvních devíti měsíců letošního roku v Praze koupili 4 250 nových bytů,
  • To je meziročně o 22,7 procenta víc. Takřka polovinu z toho (47 procent) prodalo pět největších developerů.
Novostavba-ilustrační foto

Své byty zdražoval také Ekospol, průměrně o tři procenta s tím, že více developer zdražoval menší byty.

„Na růstu cen se částečně podepsalo zrušení osvobození od DPH na pozemky, k němuž došlo od začátku letošního roku. Druhým faktorem byl velký zájem o malé byty,“ podotkl šéf Ekospolu Evžen Korec.

Také Korec očekává podobný růst cen jimi prodávaných bytů v příštím roce. Z velké pětky developerů nezdražovaly byty společnosti Trigema a Finep.

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.