9. srpna 2018 16:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Centrální registr dlužníků neprovozuje stát, nemusí být relevantní, upozornila ČOI

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Centrální registr dlužníků České republiky (CERD) není provozován státem a informace v něm obsažené nemusí být relevantní. Upozornila na to ve středu Česká obchodní inspekce (ČOI). Služba, která je provozována soukromou společností CERD System z USA, údajně umožňuje mimo jiné vydání potvrzení o bezdlužnosti.

Podle ČOI provozovatelé služby uvádějí, že klienti mohou pomocí potvrzení o bezdlužnosti, které registr údajně vydává, zjistit, zda je v registru evidován jejich dluh vůči bankám, obchodním společnostem, úvěrovým a leasingovým společnostem nebo státní instituci. Registr k tomu podle webových stránek umožňuje zobrazení údajů vedených v jednotlivých databázích registrech státní správy, bankovních registrů nebo databází soukromých subjektů. Banky i úvěrové společnosti se však od této databáze distancovaly. 

„Bankovní a Nebankovní registr klientských informací ani jeho členové nepředávají tzv. Centrálnímu registru dlužníků žádná data o svých klientech, jejich závazcích, realizovaných úvěrech či půjčkách. CERD proto nemá žádný přístup k údajům o dlužnících těchto subjektů,“ uvádí ve společném prohlášení. 

Inspekce loni kvůli registru uložila americké firmě pokutu 60 000 korun, protože podle ní klamavě vytvářel dojem, že jde o oficiální registr dlužníků v České republice, přestože žádný takový neexistuje. ČOI zároveň varovala spotřebitele o komplikacích při snaze ukončit předplatné kvůli řadě stížností týkajících se problematické komunikace ze strany firmy. Provozovatel navíc podle inspekce řádně neinformoval spotřebitele o dalších podmínkách předplatného. 

V minulosti před CERD varoval také Úřad pro ochranu osobních údajů, podle něhož není zapojen do legálních dlužnických registrů, které mohou být legálně vedeny. 

ČTK