14. října 2009 16:45 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ceny bytů už příští rok klesat nebudou, shodli se odborníci

Bytový dům Na Topolce  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bytový dům Na Topolce | foto: earch.cz

Ceny bytů již příští rok v průměru klesat nebudou. Můžou stagnovat, v závislosti na lokalitě však i mírně růst. Na konferenci internetového časopisu Stavební fórum se na tom dnes shodli realitní odborníci.

Průměrné ceny bydlení jsou v současnosti v meziročním srovnání nižší přibližně o deset až 15 procent, uvedl analytik mezinárodní poradenské společnosti King Sturge Ondřej Novotný.

S tím souhlasil i většinový majitel developerské společnosti Central Group Dušan Kunovský. "Minimálně v Praze ale trh nového bydlení dosáhl dna a ceny dále klesat nebudou," poznamenal šéf firmy. Výjimkou ale podle něj můžou být například panelové byty, u nichž očekává další snižování cen ještě přibližně o 20 procent.

Výstavba se propadla

Ve druhém čtvrtletí byla v Česku podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu zahájena výstavba 9736 bytů, což bylo meziročně o 21,2 procenta méně. Nabídkové ceny bytů se podle statistiků za stejné období snížily ve srovnání s letošním prvním čtvrtletím v průměru o 5,5 procenta.

Pokles poptávky po bydlení podle analytika King Sturge ilustruje počet přidělených hypoték. Banky podle posledních dostupných údajů přidělily v srpnu 3352 hypotečních úvěrů, což je meziročně o pětinu méně.

Zájem o bydlení ale podle odborníků nezmizel. Poptávka je prý jen odložená, roli hraje také sociální nejistota způsobená hospodářskou recesí, kdy se nikdo do velkých investic nehrne. Na budoucí oživení prodejů sází i Central Group. "Jsme opatrní, ale optimističtí," dodal Kunovský.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!