Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi berou nejvíc od roku 2007. Zboží kvůli tomu může být dražší

České koruny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České koruny. | foto: Shutterstock

ČESKÁ REPUBLIKA Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 4,5 procenta na 27 220 korun. Po odečtení inflace se lidem výdělek zvýšil o čtyři procenta, oznámil Český statistický úřad. Růst mezd podpoří spotřebu a tržby obchodníků a zřejmě i zvyšování cen, uvedli analytici.

Podle nich nynější nárůst mezd není dlouhodobě udržitelný, protože je větší než růst produktivity práce.

Na průměrnou mzdu ovšem nedosáhnou dvě třetiny zaměstnanců. Medián mezd, tedy prostřední hodnota, činil ve třetím čtvrtletí 23 527 korun a v meziročním srovnání byl vyšší o 5,1 procenta. U mužů dosáhl 25 720 korun, u žen byl o 4759 korun nižší. Medián představuje číslo, kdy polovina hodnot mezd je vyšší než tento údaj a druhá polovina zase nižší.

„Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 11 365 a 43 349 korunami,“ uvedli statistici. Tento údaj podle Štěpána Křečka z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické ukazuje, že Česká republika je v odměňování za práci relativně rovnostářská země.

Tržby obchodníků mohou být letos rekordní, naznačují podle analytiků čísla o mzdách. Očekávaný nárůst cen by mohl Českou národní banku přimět k tomu, aby režim intervencí proti posilování koruny neprodlužovala za polovinu příštího roku. Podle dosavadních výsledků lze předpovědět, že reálný růst mezd bude letos nejvyšší od roku 2007, uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

„V příštím roce by pak měla dynamika mezd dále mírně zrychlit, nicméně vzhledem k postupnému zvýšení průměrné inflace bude růst reálných mezd v příštím roce pomalejší,“ doplnil hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Málo lidí, vyšší platy

Z informací ČSÚ vyplývá, že výdělky v podnikatelské i nepodnikatelské sféře rostly zhruba stejně. V podnikatelské stoupla průměrná mzda o 4,5 procenta
a po odečtení inflace o čtyři procenta, zatímco mimo podnikání nominální nárůst činil 4,6 procenta a reálný 4,1 procenta.

Na růst mezd podle ČSÚ v mnoha oblastech tlačil nedostatek pracovníků, o které zaměstnavatelé mezi sebou soutěžili. Poptávka po zaměstnancích stoupla hlavně ve zpracovatelském průmyslu a ve službách, uvedli statistici. Nejvyšší, sedmiprocentní nárůst nominální mzdy zaznamenali v ubytování, stravování a pohostinství, kde ale průměrná mzda zůstala nejnižší. Jediný pokles průměrných výdělků, o 0,4 procenta, byl v těžbě a dobývání.

Za třetí čtvrtletí v Česku přibylo také zaměstnanců o 1,6 procenta na víc než 3,9 milionu. Růst počtu zaměstnanců i průměrné mzdy se projevil po celém území státu. V porovnání krajů nejméně, o 3,2 procenta, stouply mzdy v Moravskoslezském kraji, na který dopadla situace spojená s útlumem těžby uhlí.

Naopak nejvíce se zvýšily v Ústeckém kraji o 5,4 procenta a Královéhradeckém kraji o 5,3 procenta. Nadprůměrné zvýšení o 4,9 procenta zaznamenaly mzdy v Karlovarském kraji, jejich výše je ale nadále mezi regiony nejnižší. Naopak nejvyšší průměrné výdělky mají lidé v Praze.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...