Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi dluží bankám o 101 miliard víc než loni. Lidé se stále nebojí utrácet

Česká koruna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká koruna. | foto: Shutterstock

PRAHA Dluhy českých domácností vůči bankám ke konci ledna vzrostly na 1,43 bilionu korun. Ve srovnání s koncem loňského roku byly vyšší o 1,8 miliardy korun, meziročně se zvýšily o 101 miliard. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká národní banka. Stoupla také zadluženost podniků.

Nefinanční podniky na konci ledna dlužily bankám zhruba bilion korun. Proti konci loňského roku to bylo o 5,7 miliardy korun více, meziročně dluh vzrostl o 52,6 miliardy. Víc než polovina úvěrů měla splatnost nad pět let.

Z úvěrů domácnostem připadal na konci ledna víc než bilion korun na půjčky na bydlení, úvěry na spotřebu představovaly téměř 221 miliard. Úvěry na bydlení vzrostly meziročně o téměř 87 miliard, na spotřebu se zvýšily o 9,3 miliardy korun.

Růst ekonomiky i mezd a nízká nezaměstnanost stále motivují domácnosti investovat do bydlení, i když sazby hypotečních úvěrů počátkem roku začaly nepatrně růst, uvedl partner v oddělení Auditorských služeb PwC Marek Richter.

„Zatím je neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Problémem začíná být v některých lokalitách spíše jejich nedostatek, který je jedním z hlavních důvodů růstu cen bytů,“ doplnil.

Zadlužení Češi

České podniky mají dostatek vlastní hotovosti a velkých investičních projektů, na které by jim nestačila, zdá se, není tolik, podotkl Richter. „Navzdory nízkým úrokovým sazbám není zájem firem o úvěry nijak vysoký,“ dodal. Pro banky tak podle něj není snadné zájemce o úvěr z řad podniků získat.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...