Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
12. listopadu 2010 14:27 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi jsou finančně negramotní. Jejich dluhy se zvýšily o 70 miliard

Brno chce zatočit se všemi bezdomovci, povaleči a žebráky. Zakázalo pití alkoholu v ulicích města. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brno chce zatočit se všemi bezdomovci, povaleči a žebráky. Zakázalo pití alkoholu v ulicích města. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Ve Zlínském kraji přibývá lidí, kteří se obracejí na občanské poradny s žádostmi o řešení svých dluhů. Za uplynulá tři čtvrtletí se na ně v této souvislosti obrátilo 801 občanů, což v meziročním srovnání představuje nárůst o 36 procent. V celé České republice je meziroční nárůst skoro o 70 procent, řekl dnes ředitel Asociace občanských poraden Stanislav Skalický.

Jen ve Zlíně občanská poradna zaznamenala nárůst dotazů ohledně řešení dluhů o 39,3 procenta, a to ze 196 klientů na konci září 2009 na 273 klientů na konci letošního září. I ve Valašském Meziříčí je situace obdobná. Počet klientů řešících zadlužení zde meziročně vzrostl o 16,5 procenta z 328 na 382 klientů.

V Uherském Hradišti počet klientů vzrostl o 124,6 procenta. K 30. září roku 2009 občanská poradna zaznamenala 65 případů dluhového poradenství, o rok později již 146.

Podle ředitelky valašskomeziříčské poradny Terezy Ševčíkové se na ni obracení nejčastěji občané ve věku okolo 40 let a žádají o pomoc se spotřebitelskými dluhy.

"Za poslední dobu ale evidujeme i velký nárůst dluhů u lidí okolo 20 let, kteří jsou především zadluženi spotřebitelskými úvěry z nebankovního sektoru či mají dluhy na sociálním pojištění. Množí se i dotazy seniorů, kteří stále častěji chodí na různé předváděcí akce a kupují si 'výhodné nabídky' od různých prodejců," uvedla Ševčíková.

Platit je přirozené, měly by to umět i děti

Všeobecná rada, jak z dluhů ven, podle ní neexistuje. Je to hlavně o zodpovědnosti každého člověka. "Řada klientů je překvapená, že skutečně mají povinnost dluhy uhradit. Často je to o finanční gramotnosti. Mám pocit, že základním dovednostem finanční gramotnosti by se mohly učit už děti v mateřské školce," doplnila ředitelka valašskomeziříčské poradny.

Ze zprávy České národní banky vyplývá, že dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se během září zvýšily o více než 5,92 miliardy korun na 1,028 bilionu korun.

Za poslední rok domácnosti zvýšily své zadlužení o téměř 70 miliard korun. Podíl nesplácených úvěrů domácností by měl podle ČNB dosáhnout vrcholu koncem letošního roku.

Asociace občanských poraden je nástupnickou organizací Sdružení pro vybudování sítě občanských poraden, které bylo založené v roce 1997 a změnilo název na Asociaci občanských poraden v roce 1998. Nyní sdružuje 42 občanských poraden, jejich detašovaných pracovišť a kontaktních míst, celkem v 56 místech ČR, které ročně zodpoví téměř na 50.000 dotazů.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!