8. září 2015 17:18 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi jsou národ ‚mamánků‘. Nechceme přijít o peníze ani o komfort, říkají lidé do 30 let

Bydlení u rodičů - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bydlení u rodičů - ilustrační | foto: Shutterstock

PRAHA Nedostatek financí, ztráta pohodlí i neschopnost se samostatně rozhodovat. To jsou nejčastější důvody, proč se mladí lidé neradi osamostatňují a raději i dlouho po dosažení plnoletosti zůstávají u rodičů. Podle průzkumu agentury STEM/MARK dům či byt s matkou a otcem sdílí v současnosti téměř třetina tuzemských juniorů ve věku od 20 do 30 let.

Rodiče se s potomky v průzkumu shodli, že ideální věk pro opuštění společné domácnosti je 23 let. Realita ale bývá jiná.

Největší část „mamánků“ se obává, že by na ně po zahájení nezávislého života dolehl nedostatek finančních prostředků – 97 procent dětí totiž přiznalo, že by se bez peněz od rodičů po odstěhování neobešlo.

Bojí se o komfort i o soukromí

Tři čtvrtiny mladých lidí zároveň nechtějí přijít o komfort, který jim bydlení s matkou a otcem přináší, a dvě třetiny dotázaných uznávájí, že nejsou schopni o svém životě samostatně rozhodovat.

Nejčastějším impulzem k opuštění rodného hnízda pro tuzemské juniory zpravidla bývá až vážný partnerský vztah a to i přesto, že 71 procentům rodičů nevadí, když si syn či dcera svého přítele nebo přítelkyni vodí domů na noc.

Oproti tomu se téměř polovina dospívajících svěřila, že by partnera, který stále bydlí s matkou a otcem, nechtěla. Asi čtvrtina dotázaných totiž má v tomto ohledu nepříjemnou zkušenost – většinou se jedná o vyrušení rodiči v intimní chvilce.

svaJiří Svatoš