9. listopadu 2009 10:27 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi leniví, kupují vánoční cukroví na internetu a tradice pomalu mizí

Vánoční cukroví. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční cukroví. | foto: Shutterstock

PRAHA  Přestože je teprve počátek listopadu, cukrárny, které nabízí zakázkovou výrobu vánočního cukroví, jsou již zavaleny objednávkami a cukráři říkají, že zájem o kupované cukroví roste. Například Internetová cukrárna, která se specializuje hlavně na elektronický prodej, již z kapacitních důvodů ukončila příjem objednávek.

Roli internetu si však pochvalují i kamenné cukrárny a shodují se, že se jim po spuštění objednávek výrazně zvýšil počet zákazníků. "Internet je výborná věc. Spousta lidí nás tam najde," říká majitelka plzeňské Pekárny-cukrárny U Marka Vlasta Václavíková. Podle ní připadá na internet polovina ze všech zakázek.

Zájemci si mohou cukroví vesměs objednat od září nebo října a mají čas většinou do přelomu listopadu a prosince. Podle Vítězslava Marušky, spolumajitele olomoucké Cukrárny Maruška, loni ukončili příjem objednávek osmého prosince, ale letos by to mohlo být již koncem listopadu.

"Přijímáme objednávky od září. Zatím máme proti loňsku nárůst o 15 až 20 procent, ale nejvíce objednávek přichází v listopadu," řekl Maruška. Také Jana Strnadová, spolumajitelka Cukrárny Pusinka v Benešově nad Ploučnicí, si myslí, že letos posunou termín zastavení příjmu objednávek k začátku prosince.

Naopak Pekárna-cukrárna U Marka již má téměř vyčerpanou kapacitu. Majitelka firmy počítá, že budou přijímat už jen týden, než budou mít plno. A to přesto, že na rozdíl od ostatních cukráren hlásí menší zájem o kolekce cukroví.

Podle Václavíkové se lidé začali chovat šetrně a raději si místo namíchané kolekce koupí jen jednotlivé druhy, které jim chutnají. "Počítáme s tím, že více lidí přijde na druhý prodej v polovině prosince, kdy si vezmou už konkrétně, co přesně chtějí, a mohou si vzít i menší množství," předpokládá Václavíková.