Pondělí 23. listopadu 2020svátek má Klement 5 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Slevy v desítkách procent. Češi se v e-shopech vrhli na vrácené zboží

Nakupování na internetu (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nakupování na internetu (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Díky právu odstoupit do dvou týdnů od smlouvy si Češi dělají z e-shopů bezplatné půjčovny.Například fotoaparát po dovolené vrátí a dostanou zpět peníze. Použité zboží pak obchodníci prodávají se slevou. Vydělávají na tom další zákazníci, kteří se takové koupě nebojí.

Vrácené zboží obvykle tvoří jedno až tři procenta nákupů, někdy dokonce jen zlomky procent, firmám ale přidělává starosti a snižuje marži. Na druhou stran jej ale pak prodávají a zájem o takové zboží mezi Čechy roste.

„Stabilně se vratky drží pod jedním procentem, v řádech desetin procenta rostou jen v době po Vánocích, kdy někteří zákazníci chtějí vrátit nevhodně zvolené vánoční dárky,“ říká ředitelka obchodu Kasa.cz Andrea Čižmářová.

PSALI JSME:

E-shopy nemají vracení zboží v lásce také kvůli komplikacím a administrativnímu zatížení, které to s sebou nese.

U některých výrobků se obchodníkům daří zachránit alespoň část zisku reinstalací počítače, smazáním kontaktů a dat z vrácených mobilních telefonů nebo smazáním fotografií z fotoaparátů.

Slevy v desítkách procent

Takové zboží se pak prodává s výraznou slevou, odvislou od stavu nabízeného zboží. „Pro rozbalené zboží máme na webu vytvořenou speciální sekci. Zákazníci tak mohou výrazně ušetřit a někteří tuto možnost vysloveně vyhledávají,“ podotýká marketingový ředitel CZC.cz Kamil Demuth.

Slevy se pohybují od jednotek až po desítky procent, zájem o zboží je proto velký. Podle obchodníků je úspěšnost opakovaného prodeje v podstatě stoprocentní.

Některé obchody kromě speciální sekce řadí použité zboží i na začátek své normální nabídky, čímž šance na jeho opětovný prodej ještě přiživují. A existují i servery jako Rozbaleno.cz, které se na použité zboží specializují.

Speciál věnovaný e-shopům čtěte ve čtvrtečním vydání LN.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!