Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi jako “šetřílkové“. Naše spotřeba papíru je proti Západu poloviční

Papír. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papír. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Před čtvrt stoletím spotřebovali Češi ve srovnání s dneškem sotva třetinu papíru. Množství obalů, reklamních letáků, novin či kancelářského papíru je ale stále výrazně menší než v zemích, jako je Finsko, Belgie či USA.

Na jednoho Čecha loni připadlo v průměru 131 kilogramů papíru. To je sice třikrát víc než před 25 lety, ale zároveň o dvacet kilo méně než v době před vypuknutím světové hospodářské krize.

Jinak řečeno: spotřeba papíru do značné míry odráží míru blahobytu dané země. Víc než polovina z jeho celkového množství totiž připadá na zboží, na němž můžou lidé šetřit.

Z údajů Asociace českého papírenského průmyslu (ACPP) vyplývá, že rukama lidí v Česku loni prošlo 794 tisíc tun obalů a lepenek. Tedy materiálů určené třeba pro balení dárků, zboží a reklamních předmětů.

SPOTŘEBA PAPÍRU V ČESKU

  • Spotřebu papírů a lepenek byla v loňském roce 1,324 mil. tun.

  • 500 tisíc tun připadlo na tiskové a grafické papíry.

  • 28 tisíc tun tvořily hygienické papíry.

  • 794 tisíc tun obalových a balicích papírů a lepenek (včetně surovin na vlnité lepenky)

„To je ve spotřebě zdaleka největší položka,“ říká zástupce ředitele ACCP Miloš Lešikar, který potvrzuje, že na množství používaného papíru a lepenky v Česku se krize podepsala. V posledních několika letech ale zůstává spotřeba zhruba na stejné úrovni.

„Spotřeba v hmotných jednotkách je přibližně stejná, ale ve skutečnosti v ploše se určitě spotřebovává papíru více. Výrazný je příklon k tenčím papírům, které však díky moderním technologiím mají stejné pevnostní parametry, jako dřívější materiály,“ popisuje Lešikar jeden z „papírových“ trendů.

300 kilo na Američana

Zajímavé je také srovnání s vyspělými zeměmi, z něhož Češi s trochou nadsázky vycházejí jako šetřílkové. Průměr spotřeby papíru v Evropské unii byl loni 180 kilogramů na osobu, což je bezmála o padesát kilogramů víc než v Česku.

Nejvíc lidé používají papír ve vyspělých zemích, jako jsou USA, Finsko či Japonsko. Tam spotřeba této suroviny převyšuje 300 kilogramů. Naopak celosvětový průměr je pouhých 59 kilo.

ČTĚTE TAKÉ:

Trochu překvapivé také je, že kancelářský papír, tvoří je velmi malý díl celkové spotřeby papíru.

„Xerografický papír, který se vytahuje jako neštěstí pro životní prostředí, se podílí na celkové  spotřebě jen zhruba pěti procenty,“ vypočítává Martin Holoubek ze společnosti Activa, která se zabývá prodejem kancelářského zboží.

Podle mezinárodních statistik je Česko v tomto ohledu šetrné. Průměr v zemích západní Evropy, jako je Francie, Rakousko či Německo je ve spotřebě kancelářského papíru o čtyři kilogramy vyšší.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...