10. července 2008 8:40 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČEZ propaguje jádro, odbory protestují

ČEZ - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ - ilustrační foto | foto: Luboš PavlíčekČTK

PRAHA „Kdo vám dává kyslík, už vím, ale odkud berete teplo a elektřinu?“ ptá se malá holčička v kabině kosmické lodi, která přilétá k hypermodernímu městu budoucnosti. Její spolucestující – stejně starý hoch – jí odpovídá: „Celé město zásobuje jeden jaderný reaktor.“

Právě toto si mohou přečíst žáci základních škol v časopise Oříšek, který vydává společnost ČEZ. Evidentní propagace jádra se ale nelíbí školským odborům. „Je to velký problém. Nelze takhle jednostranně propagovat politiku jedné firmy. Mělo by se to zakázat,“ řekl LN Radek Sárközi, předseda Asociace školských odborů.

 ČEZ tyto výtky odmítá. „Je pravda, že tematicky byl časopis zaměřen více na jádro. Obecně nám ale jde o podporu technických oborů,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Zároveň ale nevyloučil, že vzdělávacími programy se ČEZ chce vyvarovat chyby, kterou udělalo Německo, které před mnoha lety ukončilo propagaci jádra. „Němci přenechali aktivitu ekologickým organizacím, jimž se podařilo vychovat voliče pro Zelené, kteří se posléze dostali do vlády a prosadili odklon od jaderné energetiky,“ uvedl Kříž.

 Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) se ale k jednostranné propagaci jádra společností ČEZ nechce příliš vyjadřovat. „Já nevím, že by šlo o tak silnou propagaci. Prozatím nemám dostatek informací. Pokud k tomu ale dochází, k nápravě by měli přistoupit zřizovatelé, tedy samotné školy,“ podotkla mluvčí MŠMT Kateřina Böhmová.

 Sárközimu se nelíbí, že v materiálech společnosti ČEZ chybí názory někoho z druhé strany. „Tímto způsobem si děti nemohou utvořit skutečně objektivní názor na daný problém. Bohužel vím, že těmto programům podlehne až devadesát procent škol, kam jsou materiály distribuovány,“ dodal. Podle něho jsou důvodem peníze. „Školy se potýkají s nedostatkem finančních zdrojů, takže na každou materiální a finanční pomoc slyší,“ konstatoval Sárközi.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!