3. března 2010 10:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Chystaný 'bič na operátory' zařídí převod čísla za jeden den

Telefonní hovor - lustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Telefonní hovor - lustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Maximálně dvouleté smlouvy s telekomunikačním operátorem a přenositelnost čísla během jednoho dne. To jsou některé ze změn, které musí do příštího května schválit poslanci v rámci takzvaného telekomunikačního balíčku.

 Dohodly se na něm loni na podzim státy Evropské unie. Podle šéfa sekce elektronických komunikací ministerstva průmyslu a obchodu Jana Dubna o něm rozhodnou až noví poslanci. "Návrh budeme dávat do nové vlády a nového parlamentu po volbách. Počítám ve třetím kvartále letošního roku," řekl Duben.

Víc práv pro zákazníky

Operátoři budou podle novely muset mít v nabídce minimálně jednu smlouvu s úvazkem na jeden rok, přenášet číslo během jednoho dne nebo upozornit klienty, pokud dojde k úniku jejich osobních údajů.

Balíček musí Česko zavést do svého právního řádu do května 2011. Unie ale neformálně tlačí na to, aby byl postup rychlý, předpokládá se tak jeho schválení už letos.

Balíček ukládá operátorům také povinnost informovat Úřad pro ochranu osobních údajů o tom, když dojde například k úniku osobních dat zákazníků. V určitých případech bude muset informovat i samotné klienty. Únik osobních údajů postihl například loni britskou pobočku operátora T-Mobile.

Na nové pravomoci se může těšit i Český telekomunikační úřad. Bude moci například odnímat frekvenční spektrum firmám, které ho mají přidělené, ale nevyužívají ho a tak ho blokují dalším potenciálním zájemcům.

Nejtvrdším úderem na dominantní operátory je ale takzvaná funkční separace – tedy rozdělení operátora na část spravující infrastrukturu a část poskytování služeb tak, aby se znovu nastartoval trh. Úřad ale musí zažádat o schválení takového opatření evropskou komisi a dokázat, že už neměl jinou možnost, jak napravit podmínky na trhu.

"Tento nástroj je použitelný, jeho provedení bude vyžadovat tolik námahy, že je otázka, zda je také prakticky použitelný," řekl Duben.
ČTÚ bude také moci operátorům nařídit sdílet část infrastruktury, například společně využívat budovy, stožáry či antény.

Podle Dubna by se měl po zavedení telekomunikačního balíčku do českého práva zákon o elektronických komunikacích "stabilizovat". Za posledních pět let totiž prošel patnácti novelizacemi.