26. června 2007 9:37 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Čína: lákavý trh pro Čechy

Domáci společnosti již dokázaly v číně nasmlouvat obchody za stamiliony korun. Daří se hlavně strojařům | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Domáci společnosti již dokázaly v číně nasmlouvat obchody za stamiliony korun. Daří se hlavně strojařům | foto: ČTK

PRAHA Tuzemským firmám se pomalu daří pronikat na složitý čínský trh. Mnohé podniky přitom neváhají utratit vysoké částky, aby mohly v této tisíce kilometrů vzdálené zemi prezentovat svou nabídku, anebo se účastnit mezinárodních veletrhů.

Minulý měsíc se takto do nejlidnatější země světa vydal na veletrh západní Číny ve městě Čcheng-tu rekordní počet českých firem. A vyplatilo se. Z údajů ministerstva průmyslu vyplývá, že Čechům se podařilo nasmlouvat obchody za stovky milionů korun.

„Podle dosavadních poznatků je možné komerční výsledky Národní výstavy v Čcheng-tu pro český vývoz do Číny odhadnout na částku půl miliardy korun,“ konstatoval Miroslav Okrouhlý z ministerstva průmyslu a obchodu.

Suma přitom podle úřadu nemusí být konečná. „Jde o startovací objem a spolu s další aktivitou českých vývozců půjde v budoucnu o částky daleko vyšší,“ dodal Okrouhlý.
Nejúspěšnější přitom byly čeští výrobci obráběcích a tvářecích strojů. Například společnost TOS Varnsdorf prodala do Číny obráběcí centra v hodnotě 1,6 milionu eur, což je v přepočtu asi 44,8 milionů korun. Stejná firma navíc uzavřela smlouvu o obchodním zastoupení s plánovaným ročním obratem sedmdesát až sto milionů korun.

„Díky investicím do výstav a veletrhů se podařilo posílit pozici značky TOS v Číně a získat zakázky pro příští rok na objem převyšující třináct milionů euro,“ řekl Jan Rýdl, předseda představenstva firmy TOS.

Podobnými výsledky se mohou pochlubit i další společnosti. Například Sdružení Česká dobývací technika předá Číňanům zařízení pro svislou důlní dopravu za sto milionů korun. Společnost Tedom, která se zabývá úsporou energetických palivových zdrojů, už rozpracovala v Číně ekologické projekty za patnáct milionů korun.

Za úspěch vděčí firmy z velké části samy sobě, protože nabízejí vysoce sofistikované a těžko okopírovatelné produkty. Právě kopírování nebo napodobování ruku v ruce s absencí autorských práv ničí dovoz do Čínské lidové republiky.


Další podrobnosti o tuzemských firmách
na čínském trhu
si přečtěte v dnešním vydání deníku

KOŽEŠINY Z ČÍNY ZAŽIVA... 18:41 4.7.2007
tretre máš u mě jabko 15:46 26.6.2007