15. června 2016 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČNB šlape na brzdu: zpřísní bankám poskytování hypoték

Rodinný dům v satelitním městečku (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodinný dům v satelitním městečku (ilustrační foto). | foto: archiv Jaga

PRAHA  Česká národní banka se bojí přehřátí trhu s nemovitostmi. Rozhodla se „dupnout na brzdu“ aod října zamezí bankám poskytování úvěrů ve výši sta procent hodnoty nemovitosti (takzvané LTV).

Od října letošního roku by tak maximální výše LTV měla podle doporučení ČNB činit 95 procent ceny nemovitosti. Od dubna roku 2017 už jen 90 procent.

Na rebelující finanční ústavy, které by přání regulátora dodržovat nechtěly, si pak může regulátor došlápnout například požadavkem na zvýšení jejich kapitálu.

Pozor na bublinu

„Vidíme pokles sazeb a relativně dramatický nárůst hypotečních úvěrů. Loni šlo meziročně o 30procent, letos to bylo v prvním čtvrtletí kolem 20 procent. Hrozí vznik spirály mezi cenami nemovitostí a úvěry na jejich pořízení,“ uvedl včera odcházející guvernér ČNB Miroslav Singer.

Dnešní, historicky nízké úrokové sazby přitom takovému vývoji nahrávají. Zároveň ceny bytů vroce 2015 rostly meziročně vprůměru o 4,5 procenta. Podle ČNB se ke konci roku 2015 ceny bytů pohybovaly na mírně nadhodnocených úrovních blízko pěti procent.

vlkVojtěch Wolf

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!