10. dubna 2007 17:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČSA bude šéfovat Klausův ministr

Letadlo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo |

PRAHA Vedení Českých aerolinií se po necelém půl roce opět obměnilo. Novým předsedou dozorčí rady se stal Ivan Kočárník, ministr financí za Klausovy vlády. Ve funkci nahradil Miroslava Ševčíka, který na členství v radě i na funkci předsedy rezignoval.

Kočárníka jmenovala do dozorčí rady mimořádná valná hromada. Po jejím skončení ho členové rady zvolili za svého předsedu. Prvním místopředsedou se stal vrchní ředitel správy majetku na ministerstvu financí Tomáš Uvíra.

Celkem akcionáři do 12členné dozorčí rady zvolili pět nových členů. Vedle Kočárníka a Uvíry ještě zástupkyni ředitele a vedoucí oddělení infrastruktury letišť a vodních cest na odboru infrastruktury ministerstva dopravy Kateřinu Melechovou a bývalé náměstky ministra dopravy Ivana Foltýna a Pavla Škváru.

Z dozorčí rady vedle Ševčíka odstoupili pražský primátor Pavel Bém a Rudolf Vyčichla a akcionáři rovněž odvolali Tomáše Páva. Jedno místo v radě zůstává stále neobsazené.

Změny přicházejí jen několik měsíců poté, kdy v listopadu předchozí mimořádná valná hromada obměnila polovinu členů dozorčího orgánu. Právě na konci listopadu přišel do rady jako zástupce ministerstva financí i ekonom Ševčík. V lednu se však v tisku objevily zprávy, že Ševčík svým členstvím v radě porušuje obchodní zákoník, neboť figuroval ve firmě Ambit, která je v konkurzu. Ševčík tuto interpretaci odmítl.

ČSA, které za loňský rok vykázaly 400milionovou ztrátu, nyní procházejí restrukturalizací, a dozorčí rada je orgánem, který většinu změn schvaluje. O složení dozorčí rady ČSA rozhodují ze dvou třetin akcionáři a z jedné třetiny zaměstnanci.
Lidovky.cz

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.